Essay on Environmental Education in Assamese | পৰিৱেশ শিক্ষাৰ ওপৰত ৰচনা

পৰিৱেশ শিক্ষা (Essay on Environmental Education in Assamese) বহনক্ষমতাৰ এক মূল চালক। ই ব্যক্তিসকলক পুনঃব্যৱহাৰ, শক্তি সংৰক্ষণ, আৰু বহনক্ষম ব্যৱহাৰৰ দৰে বহনক্ষম পদ্ধতিত জড়িত হ’বলৈ উৎসাহিত কৰে। এই পদ্ধতিসমূহে আমাৰ গ্ৰহটোৰ সংৰক্ষণত অৰিহণা যোগায়, ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ বাবে ইয়াৰ জীৱনমুখীতা নিশ্চিত কৰে।

Essay on Environmental Education in Assamese

পৰিৱেশ শিক্ষাই প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশ কেনেকৈ কাম কৰে আৰু মানুহে নিজৰ আচৰণ আৰু পৰিৱেশ তন্ত্ৰ কেনেকৈ পৰিচালনা কৰি বহনক্ষমভাৱে জীয়াই থাকিব পাৰে সেই বিষয়ে শিকোৱাৰ সংগঠিত প্ৰচেষ্টাক বুজায়।

এই শব্দটো প্ৰায়ে বিদ্যালয় ব্যৱস্থাৰ ভিতৰত প্ৰাথমিকৰ পৰা মাধ্যমিকৰ পিছলৈকে শিক্ষাক বুজাবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিন্তু কেতিয়াবা ছপা সামগ্ৰী, ৱেবছাইট, সংবাদ মাধ্যমৰ অভিযান আদিকে ধৰি জনসাধাৰণ আৰু অন্যান্য দৰ্শকক শিক্ষিত কৰাৰ সকলো প্ৰচেষ্টাক সামৰি ল’বলৈ অধিক ব্যাপকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।সম্পৰ্কীয় শাখাসমূহৰ ভিতৰত বাহিৰৰ শিক্ষা আৰু অভিজ্ঞতাভিত্তিক শিক্ষাও অন্তৰ্ভুক্ত।

পৰিৱেশ শিক্ষা হৈছে এনে এক শিক্ষণ প্ৰক্ৰিয়া যিয়ে পৰিৱেশ আৰু ইয়াৰ লগত জড়িত প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ বিষয়ে মানুহৰ জ্ঞান আৰু সজাগতা বৃদ্ধি কৰে, প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় দক্ষতা আৰু বিশেষজ্ঞতা বিকাশ কৰে, আৰু জ্ঞাত সিদ্ধান্ত লোৱা আৰু দায়িত্বশীল ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ মনোভাৱ, প্ৰেৰণা আৰু প্ৰতিশ্ৰুতিক লালন-পালন কৰে (ইউনেস্কো, টিবিলিচি)। ঘোষণা, ১৯৭৮)।

পৰিৱেশ শিক্ষাই সাধাৰণতে এনে পাঠ্যক্ৰম আৰু কাৰ্যসূচীক বুজায় যিবোৰৰ লক্ষ্য হৈছে মানুহক প্ৰাকৃতিক জগতখনৰ বিষয়ে শিকোৱা, বিশেষকৈ পৰিৱেশ তন্ত্ৰই কেনেকৈ কাম কৰে। পৰিৱেশ শিক্ষা কাৰ্যসূচীৰ লক্ষ্য প্ৰায়ে প্ৰাকৃতিক জগতৰ মূল্যৰ বিষয়ে মানুহৰ ধাৰণা সলনি কৰা আৰু তেওঁলোকক পৰিৱেশগত আচৰণ কেনেকৈ সলনি কৰিব পাৰি, যেনে মানুহক পুনঃব্যৱহাৰ কৰিবলৈ দিয়া বা পৰিৱেশ-বন্ধুত্বপূৰ্ণ বাসস্থান কেনেকৈ নিৰ্মাণ কৰিব লাগে সেই বিষয়ে শিকোৱা।

পৰিৱেশ শিক্ষা কাৰ্যসূচীৰ লক্ষ্য প্ৰায়ে (i) ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশৰ বিষয়ে বাস্তৱিক জ্ঞান গঢ়ি তোলাত সহায় কৰা, বিশেষকৈ পৰিৱেশ তন্ত্ৰই কেনেকৈ কাম কৰে আৰু প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশৰ ওপৰত মানুহৰ প্ৰভাৱৰ সন্দৰ্ভত; (ii) প্ৰাকৃতিক জগতৰ মূল্যৰ বিষয়ে অধিক ইতিবাচক ধাৰণা গঢ়ি তোলা (iii) পৰিৱেশ-বন্ধুত্বপূৰ্ণ অভ্যাস গঢ়ি তোলা, (iv) ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক পৰিৱেশ সজীৱতা প্ৰকল্পত জড়িত কৰা আৰু (v) প্ৰকৃতিৰ সৈতে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ মানসিক আৰু আধ্যাত্মিক সম্পৰ্ক গঢ়ি তোলা।

Essay on Environmental Education in Assamese
Essay on Environmental Education in Assamese

পৰিৱেশ শিক্ষাৰ উপাদানসমূহ হ’ল-

(ঝ) পৰিৱেশ আৰু পৰিৱেশৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ বিষয়ে সজাগতা আৰু বৃদ্ধাৱস্থা।

(ii) পৰিৱেশ আৰু পৰিৱেশৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ বিষয়ে জ্ঞান আৰু বুজাবুজি।

(iii) পৰিৱেশৰ প্ৰতি চিন্তা কৰা মনোভাৱ আৰু পৰিৱেশৰ মান বজাই ৰখাত সহায় কৰা।

(iv) পৰিৱেশৰ সমস্যা দূৰ কৰাৰ দক্ষতা।

(v) বৰ্তমানৰ জ্ঞান আৰু পৰিৱেশ সম্পৰ্কীয় কাৰ্যসূচীসমূহৰ ব্যৱহাৰত অংশগ্ৰহণ।

পৰিৱেশ শিক্ষাই তলত উল্লেখ কৰা মৌলিক পৰিৱেশ চিন্তাৰ দ্বাৰা যিকোনো জাতিৰ স্বাস্থ্য আৰু কল্যাণ নিশ্চিত কৰাত সহায় কৰে। পৰিৱেশৰ চিন্তাসমূহ হ’ল: মানৱ স্বাস্থ্য সুৰক্ষা, গুণগত শিক্ষাৰ উন্নতি, পৰিৱেশৰ ক্ষেত্ৰত চাকৰি সৃষ্টি, অৰ্থনৈতিক উন্নয়নৰ লগতে পৰিৱেশ সুৰক্ষাৰ প্ৰসাৰ, প্ৰাকৃতিক সম্পদৰ ষ্টুয়াৰ্ডশ্বিপক উৎসাহিত কৰা

মানৱ স্বাস্থ্য সুৰক্ষা:

পৰিৱেশৰ প্ৰত্যাহ্বান আৰু মানৱ স্বাস্থ্যৰ মাজৰ সংযোগ পৰিৱেশৰ প্ৰতি জনসাধাৰণৰ চিন্তাৰ এক প্ৰধান কাৰণ। ৰং আৰু পাইপৰ পৰা সীহৰ বিষক্ৰিয়া, বায়ু প্ৰদূষণ, পানী আৰু খাদ্য যোগানত কীটনাশক, অ’জন স্তৰৰ ক্ষয়ৰ ফলত ছালৰ কৰ্কট ৰোগৰ ভাবুকি বৃদ্ধি, আৰু অন্যান্য পৰিৱেশ আৰু স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাই আমেৰিকানসকলৰ বাবে চিন্তাৰ বিষয় হৈ পৰিছে, বিশেষকৈ শিশু আৰু ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ ওপৰত ইয়াৰ প্ৰভাৱ .

পৰিৱেশ শিক্ষাই পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ কাৰণসমূহৰ বিষয়ে জনসাধাৰণক তথ্য প্ৰদান কৰি পৰিৱেশজনিত মানৱ স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাসমূহ প্ৰতিৰোধ বা লাঘৱ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও প্ৰদূষকে স্বাস্থ্যক কেনেদৰে প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে, প্ৰকৃত বনাম অতিৰঞ্জিত বিপদৰ মূল্যায়ন কেনেকৈ কৰিব লাগে, আৰু স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰদূষণৰ প্ৰভাৱ প্ৰতিৰোধ বা হ্ৰাস কৰা জ্ঞাত আৰু দায়িত্বশীল সিদ্ধান্ত কেনেকৈ ল’ব লাগে, সেই বিষয়েও জ্ঞান প্ৰদান কৰে।

গুণগত শিক্ষাৰ উন্নতি:

শিক্ষাবিদ আৰু ৰাজহুৱা বিষয়াসকলে সাধাৰণতে বিশ্বাস কৰে যে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ শিক্ষণ বৃদ্ধিৰ বাবে দেশৰ ৰাজহুৱা শিক্ষা ব্যৱস্থাত উন্নতিৰ প্ৰয়োজন। বহুতো শৈক্ষিক পণ্ডিত আৰু ব্যৱহাৰকাৰীয়ে এই কথাত একমত যে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে চিন্তা, যুক্তি, বিশ্লেষণ বা সমস্যা সমাধানত ভাল ফলাফল দেখুৱাব পৰা নাই।

শিক্ষা সংস্কাৰৰ বহু লক্ষ্যই গণিত, বিজ্ঞান, ভূগোল আদি মূল বিষয়সমূহ শক্তিশালী কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে; বিষয় ক্ষেত্ৰসমূহৰ মাজেৰে শিকোৱা; সমালোচনাত্মক-চিন্তা আৰু সমস্যা সমাধানৰ দক্ষতা উন্নত কৰা; আৰু শ্ৰেণীকোঠাত শিক্ষণক সমাজৰ প্ৰয়োজন আৰু সমস্যাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কৰা। শিক্ষা সংস্কাৰৰ এই লক্ষ্যসমূহত পৰিৱেশ শিক্ষাই অৰিহণা যোগোৱাৰ প্ৰচণ্ড সম্ভাৱনা আছে।

উদাহৰণস্বৰূপে, ই বহু মূল বিষয়ত বিশেষকৈ বিজ্ঞানত পাঠদান শক্তিশালী কৰিব পাৰে, কাৰণ আমাৰ বহু পৰিৱেশগত প্ৰত্যাহ্বান সমাধানৰ ভিত্তি হৈছে বিজ্ঞান। একে সময়তে পৰিৱেশ শিক্ষাই আন্তঃশাখা পাঠদানক প্ৰসাৰিত কৰিব পাৰে কাৰণ পৰিৱেশ বিষয়ক বৈজ্ঞানিক, ঐতিহাসিক, সাংস্কৃতিককে ধৰি বহুতো ভিন্ন দৃষ্টিকোণৰ পৰা সম্বোধন কৰিব পাৰি। পৰিৱেশ শিক্ষাই বিশ্লেষণ আৰু সমস্যা সমাধানৰ দক্ষতা বৃদ্ধিৰ বাবে স্থানীয় পৰিৱেশগত প্ৰত্যাহ্বানকো শ্ৰেণীকোঠালৈ আনিব পাৰে।

পৰিৱেশ শিক্ষা নীতিৰ চূড়ান্ত দিশটো, কিন্তু নিশ্চিতভাৱে কম গুৰুত্বপূৰ্ণ নহয়, হ’ল ব্যক্তিক বহনক্ষম সমাজত লাভৱান হ’বলৈ প্ৰশিক্ষণ দিয়া। প্ৰকৃতিৰ সৈতে এক শক্তিশালী সম্পৰ্ক গঢ়ি তোলাৰ উপৰিও আমেৰিকাৰ নাগৰিকসকলৰ একবিংশ শতিকাৰ কৰ্মশক্তিত সফল হ’বলৈ দক্ষতা আৰু জ্ঞান থাকিব লাগিব। এইদৰে পৰিৱেশ শিক্ষা নীতিয়ে শিক্ষক প্ৰশিক্ষণ আৰু শ্ৰমিক প্ৰশিক্ষণ দুয়োটা পদক্ষেপৰ বাবে ধন আগবঢ়ায়।

শিক্ষকসকলক ফলপ্ৰসূভাৱে পাঠদান আৰু পৰিৱেশ অধ্যয়নক তেওঁলোকৰ পাঠ্যক্ৰমত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ প্ৰশিক্ষণ দিব লাগিব। আনহাতে, বৰ্তমানৰ কৰ্মশক্তিক প্ৰশিক্ষণ বা পুনৰ প্ৰশিক্ষণ দিব লাগিব যাতে তেওঁলোকে নতুন সেউজ অৰ্থনীতিৰ লগত খাপ খাব পাৰে। প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচীৰ বাবে ধন আগবঢ়োৱা পৰিৱেশ শিক্ষা নীতিসমূহ নাগৰিকসকলক বহনক্ষম সমাজত সমৃদ্ধিশালী হ’বলৈ শিক্ষিত কৰাত অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

Read More:-

Essay on Environmental Education in Assamese Source:- yourarticlelibrary.com

Post a Comment

Previous Post Next Post