10 Lines on Child Labour in Assamese

10 Lines on Child Labour in Assamese প্ৰবন্ধটোত আমি বিভিন্ন বিষয়ৰ ওপৰত আলোচনা কৰিম আৰু 10 Lines on Child Labour in Assamese তিনিটা গোটত বিভক্ত কৰিম। লগতে আমি কিছুমান প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিম যেনে কোনখন দেশত শিশু শ্ৰমিকৰ সংখ্যা সৰ্বাধিক, শিশু শ্ৰমিক কেনেকৈ নিৰ্মূল কৰিব পাৰি, কৈলাশ সত্যৰ্থী কোন, শিশু শ্ৰমিক সম্পৰ্কে ভাৰতত কি কি আইন আছে, শিশু শ্ৰমিকৰ প্ৰভাৱ আমাৰ সমাজত কি।আৰু… আৰু বহুতো এনে প্ৰশ্ন।

যদি আমি পৃথিৱীৰ পৰা শিশু শ্ৰম নিৰ্মূল কৰিব নোৱাৰো তেন্তে আমি এখন সমাজ হিচাপে ব্যৰ্থ হ’ম। অৰ্থনীতিৰ আকাৰ নিৰ্বিশেষে পৃথিৱীৰ প্ৰতিখন দেশেই শিশু শ্ৰমিকৰ এই ভয়াবহ ৰোগৰ বিৰুদ্ধে যুঁজি আছে আৰু আনকি শিশু শ্ৰমিকৰ বাবে আমাৰ দেশৰ ভৱিষ্যত বিপদত পৰিছে বুলি ভবাটোও বিপদজনক।


10 Lines on Child Labour in Assamese – Set 1

  • নিৰ্দিষ্ট বয়সৰ সীমাৰ তলৰ শিশুৰ নিয়োগক শিশু শ্ৰমিক বুলি কোৱা হয়, যিটো দেশভেদে বেলেগ বেলেগ
  • ভাৰতত শিশুৰ বয়সৰ সীমা ১৪ বছৰ আৰু ১৪ বছৰৰ তলৰ শিশুক নিয়োগ কৰা যিকোনো কাৰখানা বা উদ্যোগ অবৈধ।
  • ভাৰতত শিশু শ্ৰমৰ সৈতে জড়িত বহু আইন আছে যদিও স্থলভাগত ইয়াৰ কাৰ্যকৰীকৰণ কৰুণ।
  • দাৰিদ্ৰতা আৰু ভোকৰ বাবে পিতৃ-মাতৃয়ে সন্তানক পঢ়া-শুনা কৰাৰ পৰিৱৰ্তে কামত পঠিয়াই টকা উপাৰ্জন কৰে।
  • মৌলিক সুবিধাৰ অভাৱ, দৰিদ্ৰতা, অতিমাত্ৰা জনসংখ্যা আৰু দুৰ্নীতি এই সকলোবোৰৰ ফলত দেশত শিশু শ্ৰমিকৰ সৃষ্টি হয়।
  • যেতিয়া এটা কাৰখানাই শিশুক নিযুক্তি দিয়ে তেতিয়া তাৰ ভৱিষ্যত ধ্বংস কৰি শিশুৰ পৰা শৈশৱৰ সম্ভাৱনা কাঢ়ি লৈ ​​যায়।
  • ভাৰতত যিবোৰ উদ্যোগত শিশু শ্ৰমিকৰ অধিকাংশই হৈছে খনন আৰু শিলৰ কুৱেৰী, নিৰ্মাণ উদ্যোগ আৰু দ্ৰুত ফেশ্বন কাপোৰ নিৰ্মাণ।
  • ঝাৰখণ্ড, উৰিষ্যা আৰু কৰ্ণাটকৰ উত্তৰ অংশত বহু শিশু শ্ৰমিকে খনন কাৰ্য্যত কাম কৰে আৰু এই আইন উলংঘাক ৰাষ্ট্ৰসংঘই মুকলিকৈ সমালোচনা কৰে।
  • কাৰখানাত শিশু শ্ৰমিক নিয়োগ কৰা হয় কাৰণ ১৮ বছৰৰ ওপৰৰ শ্ৰমিক নিয়োগ কৰাতকৈ ই কম খৰচী। ৰেষ্টুৰেণ্ট আৰু ৰিয়েল এষ্টেট আদি সেৱা খণ্ডৰ উদ্যোগতো শিশুসকলক নিয়োগ কৰা হয়

10 Lines on Child Labour in Assamese – Set 2

  • ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় শিশু পুঁজি (UNICEF)ৰ তথ্য অনুসৰি আফ্ৰিকাৰ দেশসমূহত শিশু শ্ৰমিকৰ সংখ্যা বিশ্বৰ বাকী অংশৰ তুলনাত সৰ্বাধিক।
  • শিশু শ্ৰমিকৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতৰ শীৰ্ষ ৰাজ্যসমূহ হ’ল উত্তৰ প্ৰদেশ, বিহাৰ, ৰাজস্থান, মধ্যপ্ৰদেশ আৰু মহাৰাষ্ট্ৰ অৱনমিত ক্ৰমত।
  • ভাৰতত ৫ৰ পৰা ১৪ বছৰ বয়সৰ এক কোটিতকৈ অধিক শিশুৱে কোনোবা নহয় কোনোবা এটা কাৰখানাত কৰ্মৰত।
  • সস্তীয়া শ্ৰম আৰু শিশুৰ সহজ পৰিচালনাৰ কাৰণেই ১৪ বছৰৰ তলৰ শিশুক কাৰখানাত নিয়োজিত কৰা হয়।
  • ভাৰতবৰ্ষত গ্ৰাম্য আৰু পিছপৰা অঞ্চলৰ লোকৰ ৫ৰ পৰা ৬টা সন্তান থাকে আৰু তেওঁলোকে এই ল’ৰা-ছোৱালীক পঠিয়াই ধন উপাৰ্জন কৰি পৰিয়ালটোৰ ক্ৰমবৰ্ধমান প্ৰয়োজন পূৰণ কৰে।
  • উপযুক্ত পৰিয়াল পৰিকল্পনা আৰু সজাগতাৰ অভাৱ দেশৰ দুৰ্গম অঞ্চলত সমস্যা হৈ পৰিছে আৰু শেষত শিশু শ্ৰমিকৰ সৃষ্টি হৈছে।
  • শিশু শ্ৰমে শিশুৰ জ্ঞানমূলক আৰু যুক্তিসংগত চিন্তাশীল ক্ষমতা ধ্বংস কৰি অতি কম বয়সৰ পৰাই শাৰীৰিক আৰু মানসিক নিৰ্যাতনৰ সৃষ্টি কৰে
  • ১৯৮৬ চনৰ শিশু শ্ৰমিক (নিষেধাজ্ঞা আৰু নিয়ন্ত্ৰণ) আইন অনুসৰি শিশুক ঘৰুৱা চাকৰ হিচাপে বা যিকোনো কাৰখানাত যিকোনো ৰূপত নিযুক্তি দিয়াত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰা হৈছে
  • দৰিদ্ৰতা, নিৰক্ষৰতা, পৰিয়াল পৰিকল্পনাৰ অভাৱ আৰু চৰকাৰৰ দ্বাৰা উপযুক্ত আন্তঃগাঁথনিৰ সুবিধাৰ অভাৱেই হৈছে শিশু শ্ৰমিকৰ মূল কাৰণ।
  • চুডান বা কংগো ৰিপাব্লিকৰ দৰে দৰিদ্ৰ দেশত দেশখনৰ জনসংখ্যাৰ ২৫%তকৈ অধিক শিশু শিশু শ্ৰমিক হিচাপে কৰ্মৰত।

ইয়াত পঢ়ক:-

Set 3

  • কৈলাশ সত্যৰ্থী এগৰাকী নোবেল বঁটা বিজয়ী ভাৰতীয় কৰ্মী যিয়ে শিশু শ্ৰমিকৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিছিল আৰু শিশুসকলৰ বাবে সাৰ্বজনীন মৌলিক শিক্ষাৰ বাবে কঠোৰ যুঁজ দিছিল।
  • আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মঞ্চত শিশু শ্ৰমিকৰ ওপৰত চৰ্চা দিয়া বিশ্বৰ কেইজনমান কৰ্মীৰ ভিতৰত কৈলাশ সত্যৰ্থী অন্যতম।
  • ঝাৰখণ্ড, উৰিষ্যা আৰু কৰ্ণাটকৰ খনি কোম্পানীসমূহে সস্তীয়া মজুৰি আৰু সহজ পৰিচালনাৰ বাবে শিশু শ্ৰমিকক অবৈধভাৱে ব্যৱহাৰ কৰে।
  • দেশৰ বহু গ্ৰাম্য অঞ্চলত পৰিয়ালসমূহে নিজৰ ঘৰৰ মালিকৰ ওচৰত যথেষ্ট ঋণী হৈ পৰে আৰু ঋণ পৰিশোধ কৰিবলৈ তেওঁলোকে সন্তানক কামলৈ পঠিয়াই দিয়ে যিয়ে পৰিয়ালটোৰ বাবে অতিৰিক্ত আয়ৰ কাম কৰে।
  • সমগ্ৰ ভাৰতবৰ্ষত চৰকাৰী বিদ্যালয়ত বিনামূলীয়া প্ৰাথমিক আৰু মাধ্যমিক শিক্ষা প্ৰদান কৰা হৈছে যদিও জনসাধাৰণৰ কিছুমান বিশেষ শ্ৰেণীৰ অভিভাৱকে নিজৰ সন্তানক বিদ্যালয়লৈ পঠিয়াবলৈ অনিচ্ছুক।
  • ১৯৫২ চনৰ খনি আইন অনুসৰি কোম্পানীসমূহে ১৮ বছৰৰ তলৰ শিশুক নিযুক্তি দিয়াত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছে।
  • ইলেক্ট্ৰনিক চিপ নিৰ্মাতা, ফাষ্ট ফেশ্বন খুচুৰা বিক্ৰী আৰু আন বহু উদ্যোগে তৃতীয় বিশ্বৰ দেশসমূহত শিশু শ্ৰমিকক প্ৰত্যক্ষ বা পৰোক্ষভাৱে সহায় কৰি আছে।
  • হীৰা খনন হৈছে কংগো ৰিপাব্লিক আৰু আফ্ৰিকাৰ চুবুৰীয়া দেশসমূহত সংঘটিত হোৱা অন্যতম ভয়ানক কাণ্ড য’ত শিশু শ্ৰমিকক বৃহৎ পৰিসৰত নিয়োজিত কৰা হৈছে। আফ্ৰিকান দেশৰ পৰা অহা পশ্চিমীয়া বজাৰত বিক্ৰী হোৱা হীৰাক “তেজৰ হীৰা” বুলি জনা যায়।
  • প্ৰতি বছৰে দুৰ্ঘটনাৰ বাবে খনিত হাজাৰ হাজাৰ শিশুৰ মৃত্যু হয় আৰু এইবোৰৰ খবৰ সাধাৰণতে অঞ্চলটোৰ দুৰ্নীতিগ্ৰস্ত চৰকাৰী বিষয়াসকলে কেতিয়াও নাপায়।
  • ভাৰতীয় সংসদত শিশুৰ বিনামূলীয়া আৰু বাধ্যতামূলক শিক্ষাৰ অধিকাৰ আইন ২০০৯ গৃহীত হয় আৰু এই আইনৰ ফলস্বৰূপে ব্যক্তিগত বিদ্যালয়ত ২৫% আসন পিছপৰা অঞ্চলৰ শিশুৰ বাবে সংৰক্ষিত কৰা হয় আৰু ইয়াক আৰ টি ই আইন বা শিক্ষাৰ অধিকাৰ আইন বুলি জনা যায় ২০০৯ চনত। শিক্ষা আইন।

Post a Comment

Previous Post Next Post