Digital India Essay in Assamese | ডিজিটেল ইণ্ডিয়া অভিযান

আমি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক সহায় কৰিবলৈ ডিজিটেল ইণ্ডিয়া (Digital India Essay in Assamese) অভিযানৰ ওপৰত বিভিন্ন ধৰণৰ ৰচনা প্ৰদান কৰিছো কাৰণ তেওঁলোকে সাধাৰণতে শ্ৰেণীকোঠাত, পৰীক্ষাৰ সময়ত, বা যিকোনো প্ৰতিযোগিতাত ৰচনা লিখিবলৈ নিযুক্তি পায়।

ডিজিটেল ইণ্ডিয়াৰ সকলো ৰচনা বিভিন্ন শ্ৰেণী মানদণ্ডৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ প্ৰয়োজন আৰু প্ৰয়োজন অনুসৰি বিভিন্ন শব্দ সীমাৰ অধীনত সহজ শব্দ ব্যৱহাৰ কৰি লিখা হৈছে। বিদ্যালয় বা মহাবিদ্যালয়ত সাধাৰণ বিষয়ত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ দক্ষতাৰ স্তৰ পৰীক্ষা কৰিবলৈ ৰচনা বা অনুচ্ছেদ লিখা প্ৰতিযোগিতা অনুষ্ঠিত কৰা হয়।

Long and Short Digital India Essay in Assamese

ডিজিটেল ইণ্ডিয়া হৈছে ভাৰত চৰকাৰে ২০১৫ চনৰ ১ জুলাই তাৰিখে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আৰম্ভ কৰা এক অভিযান। এই অভিযানৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে চৰকাৰী সেৱাসমূহ ইলেক্ট্ৰনিকভাৱে উপলব্ধ কৰা। কিন্তু এই পদক্ষেপৰ বাবে ইণ্টাৰনেট সংযোগ বৃদ্ধি আৰু আন্তঃগাঁথনি উন্নয়নৰ দৰে ভূমি পৰ্যায়ৰ প্ৰযুক্তিগত ব্যাপক উন্নতিৰ প্ৰয়োজন। ডিজিটেল ইণ্ডিয়া ৰচনা।

প্ৰায় ৫৬০ মিলিয়ন ইণ্টাৰনেট ব্যৱহাৰকাৰীৰ সৈতে মোবাইল আৰু ইণ্টাৰনেট বজাৰত ভাৰতৰ বিশাল সম্ভাৱনা আছে। সাধাৰণ লেনদেন যেনে – গেলামালৰ ধন পৰিশোধ কৰা, বিদ্যুতৰ বিল পৰিশোধ কৰা, অভিযোগ দাখিল কৰা, চাকৰিৰ বাবে আবেদন কৰা, সাধাৰণ বেংকৰ লেনদেন ইত্যাদিৰ দৰে লেনদেনসমূহ ডিজিটেলাইজ কৰাত চৰকাৰে বৃহৎ পৰিসৰত সফল হৈছে ডিজিটেল।

Long Essay on Digital India in Assamese Language

ভাৰতত প্ৰযুক্তিৰ ব্যৱহাৰ উন্নীত কৰিবলৈ ভাৰত চৰকাৰে “ডিজিটেল ইণ্ডিয়া” অভিযান আৰম্ভ কৰিছিল। উদ্দেশ্য আছিল সমগ্ৰ দেশতে ইয়াৰ অনলাইন আন্তঃগাঁথনি উন্নত কৰি নাগৰিকসকলৰ বাবে ইলেক্ট্ৰনিকভাৱে চৰকাৰী সেৱাসমূহ সহজে উপলব্ধ কৰা। দেশখনক ডিজিটেলভাৱে সৱল কৰি তুলিবলৈ ইণ্টাৰনেট সংযোগ বৃদ্ধিৰ বাবে এই প্ৰক্ৰিয়াটো গঠন কৰা হ’ব। ই জনসাধাৰণৰ কাষ চাপিবলৈ সহায় কৰে আৰু তেওঁলোকক দৈনন্দিন জীৱনত প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰে। প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ২০১৫ চনৰ ১ জুলাইত এই অভিযান আৰম্ভ কৰিছিল।এই পদক্ষেপৰ লক্ষ্য হৈছে ভাৰতৰ গ্ৰাম্য অঞ্চলসমূহক তীব্ৰবেগী ইন্টাৰনেট সংযোগৰ সহায়ত সংযোগ কৰা।

“ডিজিটেল ইণ্ডিয়া” অভিযানৰ মূলত তিনিটা উপাদান আছে।

ডিজিটেল আন্তঃগাঁথনিৰ সৃষ্টি

সমগ্ৰ দেশত বিভিন্ন ডিজিটেল সেৱা মোতায়েন কৰিবলৈ সক্ষম হ’বলৈ হ’লে বিশেষকৈ দেশৰ গ্ৰামাঞ্চলত এক শক্তিশালী ডিজিটেল আন্তঃগাঁথনি গঢ়ি তোলাটো প্ৰয়োজনীয়। দেশৰ অভ্যন্তৰীণ অঞ্চলসমূহত হয় অতি কম বা বেছিভাগেই কোনো ইলেক্ট্ৰনিক নেটৱৰ্ক নাই। সমগ্ৰ দেশতে ডিজিটেল নেটৱৰ্ক স্থাপনৰ আঁৰৰ কাৰণ এইটোৱেই। ৰাষ্ট্ৰীয় অপটিকেল ফাইবাৰ নেটৱৰ্ক প্ৰকল্পৰ নিষ্পাদনৰ দায়িত্বত থকা চৰকাৰী সংস্থা ভাৰত ব্ৰডবেণ্ড নেটৱৰ্ক লিমিটেডে ডিজিটেল ইণ্ডিয়া প্ৰকল্পৰ বাবেও দায়বদ্ধ। ভাৰত নেটৰ লক্ষ্য হৈছে সমগ্ৰ দেশৰ ২,৫০,৫০০ গ্ৰাম পঞ্চায়তক অপটিকেল ফাইবাৰ নেটৱৰ্কৰ জৰিয়তে দ্ৰুতবেগী ইণ্টাৰনেট নেটৱৰ্কৰ সৈতে সংযোগ কৰা। এই কাৰ্যসূচীৰ অংশ হিচাপে সমগ্ৰ দেশতে ৪,০০,০০০ ইণ্টাৰনেট পইণ্ট স্থাপন কৰা হ’ব, যাৰ পৰা যিকোনো ব্যক্তিয়ে ইণ্টাৰনেট ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব।

ডিজিটেল সেৱাৰ ডেলিভাৰী

ডিজিটেল ইণ্ডিয়া অভিযানৰ এটা প্ৰধান উপাদান হৈছে চৰকাৰী সেৱা আৰু অন্যান্য অত্যাৱশ্যকীয় সেৱাসমূহ ডিজিটেলভাৱে প্ৰদান কৰা। সেৱা প্ৰদানৰ ধৰণ ভৌতিকৰ পৰা ডিজিটেললৈ সলনি কৰাটো সহজ। ডিজিটেল ইণ্ডিয়া অভিযানৰ অধীনত ভাৰত চৰকাৰৰ বহু সেৱা ডিজিটেলাইজ কৰা হৈছিল।

এই আঁচনিৰ অধীনত সকলো মন্ত্ৰালয় সংযুক্ত হ’ব, আৰু সকলো বিভাগে স্বাস্থ্যসেৱা, বেংকিং, শিক্ষা, বৃত্তি, গেছ চিলিণ্ডাৰ, পানী আৰু বিদ্যুতৰ বিল, আৰু ন্যায়িক সেৱাৰ দৰে মৌলিক সেৱাৰ দ্বাৰা জনসাধাৰণৰ কাষ চাপিব পাৰিব। মানুহৰ দৈনন্দিন আৰ্থিক লেনদেনকো ডিজিটেল মোডলৈ ৰূপান্তৰিত কৰা হ’ল। লেনদেনত স্বচ্ছতা নিশ্চিত কৰিবলৈ আৰু দুৰ্নীতি ৰোধ কৰিবলৈ সকলো ধনৰ লেনদেন অনলাইনত কৰা হৈছে, আৰু এককালীন পাছৱৰ্ডৰ দ্বাৰা সমৰ্থিত।

ডিজিটেল সাক্ষৰতা

ভাৰতৰ জনসাধাৰণৰ সম্পূৰ্ণ অংশগ্ৰহণৰ বাবে তেওঁলোকৰ যি দক্ষতা থাকিব লাগিব, সেই দক্ষতাক ডিজিটেল সাক্ষৰতা বোলা হয়। ডিজিটেল ডিভাইচসমূহ ফলপ্ৰসূভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় মৌলিক আচৰণ, জ্ঞান আৰু দক্ষতা বাধ্যতামূলক। ডেস্কটপ পিচি, লেপটপ, টেবলেট, আৰু স্মাৰ্টফোন হৈছে যোগাযোগ, প্ৰকাশ, সহযোগিতা আৰু পোষকতা কৰাৰ উদ্দেশ্যে ব্যৱহৃত ডিজিটেল ডিভাইচ। ডিজিটেল সাক্ষৰতাৰ মিছনে ছয় কোটিৰো অধিক গ্ৰাম্য পৰিয়ালক সামৰি ল’ব।

ডিজিটেল ইণ্ডিয়া প্ৰগ্ৰেমৰ জৰিয়তে ভাৰত চৰকাৰে সামূহিকভাৱে একাধিক ফ্ৰণ্টত সৰ্বাংগীন বৃদ্ধি লাভ কৰাৰ আশা কৰিছে। চৰকাৰৰ উদ্দেশ্য হৈছে তলত দিয়া ধৰণে চিনাক্ত কৰা নটা ‘ডিজিটেল ইণ্ডিয়াৰ স্তম্ভ’ক লক্ষ্য কৰি লোৱা।

  • ব্ৰডবেণ্ড ঘাইপথ
  • মোবাইল সংযোগৰ সাৰ্বজনীন প্ৰৱেশ
  • জনস্বাৰ্থ প্ৰৱেশ কাৰ্যসূচী
  • ই-গভৰ্নেন্স
  • গ্লোবেল ইনফৰ্মেচন
  • ইলেক্ট্ৰনিক্স উৎপাদন
  • চাকৰিৰ বাবে তথ্য প্ৰযুক্তিৰ প্ৰশিক্ষণ
  • আগতীয়াকৈ চপোৱাৰ কাৰ্যসূচী
  • ভৱিষ্যতৰ সকলো চৰকাৰী আঁচনিৰ নাগৰিকক প্ৰত্যক্ষভাৱে উপকৃত কৰা।

ডিজিটেল ইণ্ডিয়া অভিযানে ভাৰতৰ জনসাধাৰণৰ মাজত প্ৰযুক্তিৰ গুৰুত্বৰ সজাগতা সফলতাৰে সৃষ্টি কৰিছে। যোৱা কেইবছৰমানৰ পৰা ইণ্টাৰনেট আৰু প্ৰযুক্তিৰ ব্যৱহাৰৰ ব্যাপক বৃদ্ধি হৈছে। ডিজিটেল ইণ্ডিয়া অভিযানৰ অধীনত ২০১৫ চনৰ ২৮ ডিচেম্বৰত হাৰিয়ানাৰ পঞ্চকুলা জিলাক শ্ৰেষ্ঠ আৰু সৰ্বোচ্চ প্ৰদৰ্শন কৰা জিলা হিচাপে সন্মানিত কৰা হয়।

এতিয়ালৈকে এই পৰিকল্পনাৰ অধীনত ডিজিটেল লকাৰ, মোৰ চৰকাৰী ৱেবছাইট, ই-শিক্ষা, বৃত্তি, পেঞ্চন, ৰেচন কাৰ্ড, পেন কাৰ্ড, আধাৰ কাৰ্ড, ই-বীমা, ই-স্বাস্থ্য আদি সেৱাসমূহ সুলভ কৰি তোলা হৈছে। ডিজিটেল ইণ্ডিয়া প্ৰকল্পটো ২০১৯ চনৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণৰূপে ৰূপায়ণ কৰাৰ লক্ষ্য স্থাপন কৰা হৈছে।

ডিজিটেল ইণ্ডিয়া অভিযানৰ প্ৰতি বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ প্ৰযুক্তিৰ দৈত্যই গুৰুত্ব আৰোপ কৰি এই পদক্ষেপক অনায়াসে আৰু আনন্দৰে সহযোগিতা আগবঢ়াইছে। আনকি ফেচবুকৰ চিইঅ’ মাৰ্ক জুকাৰবাৰ্গেও ডিজিটেল ইণ্ডিয়াক সমৰ্থন কৰিবলৈ নিজৰ প্ৰফাইল পিকচাৰ সলনি কৰিছিল। তেওঁ ফেচবুকত এটা ট্ৰেণ্ড আৰম্ভ কৰিছিল আৰু ভাৰতৰ গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ ৱাইফাই হটস্পটসমূহ কামত লগোৱাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল। গুগলে ভাৰতৰ ৫০০ ৰেল ষ্টেচনত ব্ৰডবেণ্ড সংযোগ প্ৰদানৰ প্ৰতিশ্ৰুতি আৰম্ভ কৰিছিল। মাইক্ৰ’ছফটে দেশৰ ৫,০০,০০০ গাঁওত ব্ৰডবেণ্ড সংযোগ প্ৰদানৰ ক্ষেত্ৰত সন্মতি প্ৰকাশ কৰে। মাইক্ৰ’ছফটে ভাৰতীয় ডাটা চেণ্টাৰৰ জৰিয়তে ভাৰতকো ক্লাউড হাব হিচাপে গঢ়ি তুলিছে। অৰেকেলে স্মাৰ্ট চিটিৰ পদক্ষেপ আৰু পেমেণ্টৰ ওপৰত কাম কৰিবলৈ ২০খন ৰাজ্যত বিনিয়োগ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছিল।

এই আঁচনিৰ অধীনত স্থাপন কৰা কিছুমান ডিজিটেল কাঠামো ইয়াত দিয়া হৈছে:

সুগম ভাৰত অভিযান আৰু মোবাইল এপ – ইয়াক সুগম্য ভাৰত অভিযান বুলিও জনা যায়। ইয়াৰ মূল লক্ষ্য হৈছে সকলো সেৱা প্ৰতিবন্ধী ব্যক্তিৰ বাবে মুকলি কৰা।

Mygov.in – এই মঞ্চৰ জৰিয়তে ব্যৱহাৰকাৰীয়ে চৰকাৰৰ প্ৰশাসনিক কৌশলৰ ওপৰত নিজৰ চিন্তা প্ৰকাশ কৰিব পাৰে। ইয়াক কাৰ্যকৰী কৰা হৈছে যাতে স্থানীয় লোকসকলে সক্ৰিয়ভাৱে অংশগ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

নতুন যুগৰ শাসনৰ বাবে ইউনিফাইড মোবাইল এপ্লিকেচন (UMANG) – এই মোবাইল প্লেটফৰ্ম যিকোনো ডিভাইচত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। এই চফট্ ৱেৰটো বিভিন্ন ভাৰতীয় ভাষাত উপলব্ধ। এই চফট্ ৱেৰৰ সহায়ত ব্যৱহাৰকাৰীয়ে বিভিন্ন ধৰণৰ সেৱা লাভ কৰিব পাৰে। শিক্ষা পৰ্টেল, এটা ডিজিটেল লকাৰ, আধাৰ, কৰ, আৰু ৰেলৰ টিকট ক্ৰয় আদি উপলব্ধ সেৱাসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম।

Agri market App – কৃষকৰ দাম কৃষকক জনাবলৈ আৰু অতি সোনকালে বিক্ৰীৰ পৰা নিৰুৎসাহিত কৰিবলৈ ইয়াক সৃষ্টি কৰা হৈছিল।

বেটি বচাও বেটি পঢ়াও– কন্যা সন্তানৰ কল্যাণ আৰু লালন-পালন সুনিশ্চিত কৰা আৰু লগতে প্ৰতিজন কন্যা শিশু যাতে বিদ্যালয়ত পঢ়ে তাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰখা।

ভাৰত ইন্টাৰফেচ ফৰ মানি (BHIM)– ই ইউনিফাইড পেমেণ্ট ইন্টাৰফেচ (UPI)ৰ জৰিয়তে দ্ৰুত, সহজে আৰু সহজভাৱে পেমেণ্ট কৰে। ইয়াৰ উপৰিও বেংকে মোবাইল ফোন নম্বৰ ব্যৱহাৰ কৰি তৎক্ষণাত ধন পৰিশোধ আৰু ধন সংগ্ৰহ গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

শস্য বীমা মোবাইল এপ- ঋণ লোৱা হ’লে অসংখ্য বৈশিষ্ট্য যেনে এলেকা বা ঋণৰ পৰিমাণৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি শস্য বীমাৰ প্ৰিমিয়াম গণনা কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

ই-হস্পিতাল– ই চিকিৎসালয়সমূহৰ আভ্যন্তৰীণ কৰ্মপ্ৰবাহ আৰু পৰিচালনাৰ বাবে এটা এইচএমআইএছ (হস্পিতাল ব্যৱস্থাপনা তথ্য ব্যৱস্থা)।

ই-পাঠশালা– নেচনেল কাউন্সিল অৱ এডুকেচনেল ৰিচাৰ্চ এণ্ড ট্ৰেইনিং (এনচিইআৰটি)-এ ইয়াক সৃষ্টি কৰিছিল যাতে সকলো শিক্ষামূলক সম্পদ, যেনে কিতাপ আৰু ভিডিঅ’ অনলাইনত উপলব্ধ কৰা হয়।

ইপিএফঅ’ ৱেব পৰ্টেল আৰু মোবাইল এপ– ই-পাছবুক ব্যৱহাৰ কৰি শ্ৰমিকসকলক তেওঁলোকৰ প্ৰভিডেণ্ট ফাণ্ডৰ পৰিমাণ পৰীক্ষা কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে, যিটো প্ৰকৃত পাছবুকৰ ভাৰ্চুৱেল সমতুল্য।

ষ্টাৰ্ট-আপ ইণ্ডিয়া পৰ্টেল আৰু মোবাইল এপ- বহনক্ষমভাৱে সম্প্ৰসাৰণৰ বাবে দেশত ব্যৱসায় (ষ্টাৰ্ট-আপ) গঢ়ি তুলিবলৈ উদ্যোগীসকলক উৎসাহিত কৰাৰ বাবে ভাৰত চৰকাৰৰ এক কাৰ্যসূচী।

ডিজিটেল ইণ্ডিয়াৰ সুবিধা

ই স্বাস্থ্যসেৱা আৰু সাক্ষৰতাক অধিক সুলভ কৰি তোলে কাৰণ কোনোবাই অনলাইন পঞ্জীয়ন, চিকিৎসকৰ এপইণ্টমেণ্ট, চাৰ্জৰ ধন পৰিশোধ, নিদান পৰীক্ষা, আৰু তেজৰ পৰীক্ষা আদি লাভ কৰিবলৈ চিকিৎসালয় সেৱা ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

  • ইয়াৰ জৰিয়তে গ্ৰাহকে যিকোনো ঠাইৰ পৰাই নিজৰ কাগজ-পত্ৰ আৰু প্ৰমাণপত্ৰ অনলাইনযোগে জমা দিব পাৰে, যাৰ ফলত প্ৰয়োজনীয় শাৰীৰিক কামৰ পৰিমাণ হ্ৰাস পায়।
  • নাগৰিকে কাঠামোত স্বাক্ষৰ কৰিবলৈ অনলাইনযোগে নিজৰ অভিলেখত ডিজিটেলভাৱে স্বাক্ষৰ কৰিব পাৰিব।
  • ই ৰাষ্ট্ৰীয় বৃত্তি পৰ্টেলৰ হিতাধিকাৰীসকলক আবেদন দাখিল কৰিবলৈ, পৰীক্ষা কৰিবলৈ, আৰু তাৰ পিছত ধন পৰিশোধ বা বিতৰণ কৰিবলৈ অনুমতি দি উপকৃত কৰে।
  • ভইচ, ডাটা, মাল্টিমিডিয়া আদিৰ দৰে মোবাইল ডিভাইচত অনলাইন সেৱাৰ উন্নত প্ৰশাসনৰ বাবে ৩০ বছৰীয়া টেলিফোন এক্সচেঞ্জৰ ঠাইত বিএছএনএলৰ পৰৱৰ্তী প্ৰজন্মৰ নেটৱৰ্কে ল’ব।
  • নেশ্যনেল চেণ্টাৰ ফৰ ফ্লেক্সিবল ইলেক্ট্ৰনিকছৰ সহযোগত নমনীয় ইলেক্ট্ৰনিকছৰ প্ৰচাৰ কৰা হ’ব।
  • যিহেতু সকলো লেনদেন ডিজিটেল পদ্ধতিৰে সম্পূৰ্ণ কৰা হয়, সেয়েহে ই ক’লা বিপণন হ্ৰাস কৰাতো সহায় কৰে।

Short Digital India Essay in Assamese

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ২০১৫ চনৰ ১ জুলাইত ডিজিটেল ইণ্ডিয়া প্ৰকল্পৰ শুভাৰম্ভ কৰে।ৰাইজ আৰু দেশৰ উন্নত বৃদ্ধি আৰু উন্নয়নৰ বাবে ভাৰতক ৰূপান্তৰিত কৰাৰ এক ফলপ্ৰসূ আঁচনি। ডিজিটেল ইণ্ডিয়া সপ্তাহ (১ জুলাইৰ পৰা ৭ জুলাইলৈ) বুধবাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে জ্যেষ্ঠ মন্ত্ৰী সহযোগী আৰু আগশাৰীৰ কোম্পানী চিইঅ’সকলৰ উপস্থিতিত উদ্বোধন কৰে। ইয়াৰ লক্ষ্য হৈছে ভাৰতক সুশাসন আৰু অধিক চাকৰিৰ বাবে ডিজিটেল ঠেলা দিয়া।

চৰকাৰী সেৱা আৰু জনসাধাৰণৰ মাজত থকা ব্যৱধান দূৰ কৰিবলৈ ভাৰতৰ প্ৰচাৰ অভিযান ডিজিটেলাইজ কৰিবলৈ যৎপৰোনাস্তি চেষ্টা কৰিছে ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে। উজ্জ্বল ভৱিষ্যতৰ বাবে আৰু আন যিকোনো উন্নত দেশতকৈ অধিক বৃদ্ধিৰ বাবে ভাৰতত ডিজিটাইজেচন ৰূপায়ণৰ প্ৰয়োজনীয়তা আছিল। ডিজিটেল ইণ্ডিয়া অভিযানৰ সুবিধাসমূহ তলত উল্লেখ কৰা হ’ল-

  • ই এটা ডিজিটেল লকাৰ ব্যৱস্থাপ্ৰণালী প্ৰণয়ন কৰা সম্ভৱ কৰে, ভৌতিক দস্তাবেজসমূহৰ ব্যৱহাৰ কম কৰি কাগজ-পত্ৰৰ কাম হ্ৰাস কৰে, আৰু পঞ্জীয়নভুক্ত ভঁৰালসমূহৰ যোগেদি ই-অংশীদাৰী সামৰ্থবান কৰে।
  • ই এক ফলপ্ৰসূ অনলাইন প্লেটফৰ্ম যিয়ে “আলোচনা কৰক, কৰক, আৰু প্ৰচাৰ কৰক”ৰ দৰে বিভিন্ন পদ্ধতিৰ জৰিয়তে মানুহক শাসনত জড়িত কৰিব পাৰে।
  • ই চৰকাৰে নিৰ্ধাৰণ কৰা বিভিন্ন অনলাইন লক্ষ্যত উপনীত হোৱাটো নিশ্চিত কৰে।
  • ইয়াৰ ফলত মানুহে নিজৰ নথি-পত্ৰ আৰু প্ৰমাণপত্ৰ অনলাইনযোগে জমা দিব পৰা যায়, যাৰ ফলত শাৰীৰিক কাম কমি যায়।
  • ই-চাইন কাঠামোৰ জৰিয়তে নাগৰিকে নিজৰ নথি-পত্ৰত অনলাইনযোগে ডিজিটেলভাৱে স্বাক্ষৰ কৰিব পাৰে।
  • ই ই-হস্পিতাল ব্যৱস্থাৰ জৰিয়তে গুৰুত্বপূৰ্ণ স্বাস্থ্যসেৱা সেৱাসমূহ সহজ কৰি তুলিব পাৰে, যেনে অনলাইন পঞ্জীয়ন, চিকিৎসকৰ নিযুক্তি, মাচুল পৰিশোধ, অনলাইন নিদান পৰীক্ষা, তেজ পৰীক্ষা ইত্যাদি।
  • ই আবেদন দাখিল, পৰীক্ষণ প্ৰক্ৰিয়া, অনুমোদন, আৰু বিতৰণৰ অনুমতি দি ৰাষ্ট্ৰীয় বৃত্তি পৰ্টেলৰ জৰিয়তে হিতাধিকাৰীসকলক উপকৃত কৰে।
  • ই এক বৃহৎ মঞ্চ যিয়ে সমগ্ৰ দেশতে চৰকাৰী বা ব্যক্তিগত সেৱাসমূহ ইয়াৰ নাগৰিকসকলৰ ওচৰত সুদক্ষভাৱে প্ৰদান কৰাত সহায় কৰে।
  • ভাৰত নেট কাৰ্যসূচী (এটা দ্ৰুতবেগী ডিজিটেল ঘাইপথ) দেশৰ প্ৰায় ২ লাখ ৫০ হাজাৰ গ্ৰামৰ পঞ্চায়ত সংযোগ কৰিব।
  • ডিজিটেল ইণ্ডিয়াৰ পদক্ষেপত সহায়ক হোৱাকৈ আউটচ’ৰ্চিং নীতিৰ পৰিকল্পনাও আছে।
  • মোবাইলত অনলাইন সেৱা, যেনে ভইচ, ডাটা, মাল্টিমিডিয়া আদিৰ উন্নত ব্যৱস্থাপনাৰ বাবে ৩০ বছৰীয়া টেলিফোন এক্সচেঞ্জৰ ঠাই ল’ব বিএছএনএলৰ নেক্সট জেনেৰেচন নেটৱৰ্কে।
  • নেচনেল চেণ্টাৰ ফৰ ফ্লেক্সিবল ইলেক্ট্ৰনিক্সে নমনীয় ইলেক্ট্ৰনিকছৰ প্ৰচাৰত সহায় কৰিব।
  • বিএছএনএলে সমগ্ৰ দেশতে ৱাই-ফাই হটস্পট বৃহৎ পৰিসৰত স্থাপনৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।
  • সংযোগ সম্পৰ্কীয় সকলো সমস্যা চম্ভালিব পৰাকৈ ব্ৰডবেণ্ড হাইৱে আছে।
  • সকলো চহৰ, নগৰ, আৰু গাঁৱৰ ব্ৰডবেণ্ড ঘাইপথৰ মুকলি প্ৰৱেশে মাউছৰ ক্লিকৰ সৈতে বিশ্বমানৰ সেৱাৰ উপলব্ধতা সম্ভৱ কৰি তুলিব।

সাৰাংশ

ডিজিটেল সংযুক্ত ভাৰতবৰ্ষৰ লক্ষ্য হৈছে দেশৰ জনসাধাৰণৰ সামাজিক আৰু অৰ্থনৈতিক অৱস্থা বৃদ্ধি। অকৃষি অৰ্থনৈতিক কাৰ্য্যকলাপৰ বিকাশে এনে এক কৃতিত্বৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিব পাৰে, বিত্তীয় সেৱা, স্বাস্থ্য, আৰু শিক্ষাৰ সুবিধা প্ৰদানৰ বাবে। কেৱল তথ্য আৰু যোগাযোগ প্ৰযুক্তিয়ে এখন দেশৰ সামগ্ৰিক উন্নয়নত প্ৰত্যক্ষভাৱে প্ৰভাৱ পেলাব নোৱাৰে। মৌলিক ডিজিটেল আন্তঃগাঁথনিয়ে সামগ্ৰিক উন্নয়নত সহায় কৰিব পাৰে।

সাক্ষৰতা আৰু নিয়ন্ত্ৰণমূলক ব্যৱসায়িক পৰিৱেশেও একেখিনি লাভ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ই এক অতি লাভজনক পন্থা হ’ব কাৰণ ইয়াৰ দ্বাৰা কাগজ-পত্ৰৰ কামত সময় খৰচ কৰাৰ বোজা দূৰ হয় আৰু মানুহে চৰকাৰৰ অন্যান্য দিশত নিজৰ সময় উচৰ্গা কৰিব পাৰে। বৃহৎ পৰিসৰত কাম কৰা চৰকাৰী কৰ্মচাৰীৰ বাবে ই অত্যন্ত কাৰ্যক্ষম আৰু উপকাৰী।

FAQs on Digital India Essay in Assamese

ডিজিটেল ইণ্ডিয়া অভিযান কি?

ডিজিটেল ইণ্ডিয়া অভিযানৰ জৰিয়তে ভাৰত চৰকাৰে দেশখনক ডিজিটেলভাৱে সৱল সমাজ আৰু জ্ঞান অৰ্থনীতিলৈ ৰূপান্তৰিত কৰাৰ এক পদক্ষেপ। ইয়াৰ লক্ষ্য হৈছে সকলো নাগৰিকক ডিজিটেল আন্তঃগাঁথনি আৰু সেৱা প্ৰদান কৰা, ডিজিটেল সাক্ষৰতাক প্ৰসাৰ কৰা, আৰু চৰকাৰী সেৱাসমূহ অনলাইনত সহজে উপলব্ধ কৰা। এই অভিযানে বিভিন্ন খণ্ডত ডিজিটেল প্ৰযুক্তিৰ ব্যাপক গ্ৰহণৰ জৰিয়তে ডিজিটেল বিভাজনৰ সেতুবন্ধন আৰু সৰ্বাংগীন বৃদ্ধি নিশ্চিত কৰিব বিচাৰে।

Read More:-

Post a Comment

Previous Post Next Post