Kaziranga National Park | কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান বিষয়ে ৰচনা অসমীয়া

Kaziranga National Park

ভাৰতৰ অসম ৰাজ্যত অৱস্থিত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ইউনেস্ক’ৰ বিশ্ব ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰ আৰু ভাৰতৰ অন্যতম জনপ্ৰিয় বন্যপ্ৰাণী স্থলী। ভাৰতীয় একশিং গঁড়ৰ লগতে বাঘ, হাতী, আৰু আন বহুতো প্ৰজাতিৰ উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীৰ বাবে এই উদ্যানখন পৰিচিত। কিন্তু উদ্যানখনৰ ইতিহাস বৰ্তমানৰ বাসিন্দাসকলৰ দৰেই আকৰ্ষণীয়।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান চাৰিসীমা

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ভাৰতৰ অসম ৰাজ্যৰ উত্তৰ-পূব অংশত অৱস্থিত। অসমৰ গোলাঘাট আৰু নগাঁও জিলাত অৱস্থিত এই উদ্যানখনৰ আয়তন প্ৰায় ৮৬০ বৰ্গ কিলোমিটাৰ। উদ্যানখনৰ উত্তৰে ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী আৰু দক্ষিণে কাৰ্বি আংলং পাহাৰ। প্ৰায় ২১৭ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত অৱস্থিত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ নিকটতম প্ৰধান চহৰ গুৱাহাটী।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ইতিহাস

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ইতিহাস ২০ শতিকাৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই আৰম্ভ হয় যেতিয়া এই অঞ্চলটো ব্ৰিটিছ শাসনৰ অধীনত আছিল। ভাৰতৰ তেতিয়াৰ ভাইচৰয় লৰ্ড কাৰ্জনৰ পত্নী মেৰী ভিক্টোৰিয়া লেইটাৰ কাৰ্জন নামৰ ব্ৰিটিছ বিষয়া মেৰী ভিক্টোৰিয়া লেইটাৰ কাৰ্জনে ১৯০৪ চনত এই অঞ্চল ভ্ৰমণ কৰি বন্যপ্ৰাণী আৰু অঞ্চলটোৰ প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্যৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত হৈছিল। স্বামীক বুজাই-বঢ়াই সেই অঞ্চল ৰক্ষাৰ বাবে পদক্ষেপ ল’বলৈ বাধ্য কৰাই ১৯০৫ চনত কাজিৰঙাক বনাঞ্চল হিচাপে ঘোষণা কৰা হয়।

১৯১৬ চনত কাজিৰঙা বনাঞ্চল সংৰক্ষিত বনাঞ্চল সম্প্ৰসাৰণ কৰা হয়, আৰু ইয়াৰ আবৃত এলেকা ২৩২ বৰ্গ কিলোমিটাৰৰ পৰা ৪১১ বৰ্গ কিলোমিটাৰলৈ বৃদ্ধি কৰা হয়। ১৯৫০ চনলৈকে এই উদ্যানখন কাজিৰঙা বন সংৰক্ষিত বনাঞ্চল নামেৰে পৰিচিত হৈ থাকিল আৰু তাৰ পিছত ইয়াৰ নাম সলনি কৰি কাজিৰঙা বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য হিচাপে ৰখা হয়।

Read More:-

ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা

১৯৭৪ চনত আনুষ্ঠানিকভাৱে প্ৰতিষ্ঠা কৰা এই উদ্যানখন ১৯৮৫ চনত ইউনেস্কোৰ বিশ্ব ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰ হিচাপে ঘোষণা কৰা হয়। যিবোৰে এই প্ৰজাতিৰ বিশ্বৰ মুঠ জনসংখ্যাৰ দুই তৃতীয়াংশতকৈও অধিক।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ সমস্যা

বছৰ বছৰ ধৰি কাজিৰঙাই বহু প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছে। উদ্যানখনৰ প্ৰতি আটাইতকৈ উল্লেখযোগ্য ভাবুকি হৈছে চোৰাং চিকাৰ, যাৰ ফলত গঁড় আৰু অন্যান্য বন্যপ্ৰাণীৰ সংখ্যা হ্ৰাস পাইছে। উদ্যানখনত বনৰক্ষীৰ সংখ্যা বৃদ্ধি আৰু নিৰাপত্তাৰক্ষী নিয়োগ কৰাকে ধৰি চোৰাং চিকাৰৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ বাবে চৰকাৰে কেইবাটাও ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিছে।

Kaziranga National Park ফটো
Kaziranga National Park ফটো

বাসস্থান ধ্বংস

উদ্যানখনৰ সন্মুখত আন এটা প্ৰত্যাহ্বান হৈছে বাসস্থান ধ্বংস। বানপানীৰ প্ৰৱণ অঞ্চলত এই উদ্যানখন অৱস্থিত আৰু বাৰ্ষিক বাৰিষাৰ বতৰত প্ৰায়ে তীব্ৰ বানপানীৰ সৃষ্টি হয়। এই বানপানীয়ে উদ্যানখনৰ বহু বন্যপ্ৰাণীৰ প্ৰাথমিক বাসস্থান উদ্যানখনৰ ঘাঁহনি অঞ্চলৰ বৃহৎ অঞ্চল ধ্বংস কৰি পেলাইছে। এই সমস্যাৰ সমাধানৰ বাবে চৰকাৰে পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে, উদ্যানখনৰ ভিতৰতে কৃত্ৰিম হাইলেণ্ড নিৰ্মাণ কৰি বানপানীৰ সময়ত বন্যপ্ৰাণীৰ বাবে নিৰাপদ আশ্ৰয়স্থল প্ৰদান কৰিছে।

মানুহ-বন্যপ্ৰাণী সংঘাত

মানৱ-বন্যপ্ৰাণীৰ সংঘাত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ সন্মুখীন হোৱা আন এক উল্লেখযোগ্য সমস্যা। উদ্যানখনৰ চাৰিওফালে মানৱ বসতিস্থল, স্থানীয় লোকসকলে জীৱিকাৰ বাবে উদ্যানখনৰ সম্পদৰ ওপৰত বহু পৰিমাণে নিৰ্ভৰ কৰে। ইয়াৰ ফলত মানুহ আৰু বন্যপ্ৰাণীৰ মাজত সংঘাতৰ সৃষ্টি হৈছে, প্ৰায়ে হাতী আৰু বাঘে খাদ্যৰ সন্ধানত ওচৰৰ গাঁওবোৰত সোমাই পৰিছে। বন্যপ্ৰাণীৰ বাবে শস্যৰ ক্ষতি হোৱা কৃষকসকলৰ ক্ষতিপূৰণ আঁচনি স্থাপন কৰা আৰু উদ্যানখনৰ সম্পদৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল লোকসকলৰ বাবে বিকল্প জীৱিকাৰ ব্যৱস্থা কৰাকে ধৰি চৰকাৰে এই সমস্যা দূৰ কৰাৰ বাবে পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টা

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ সন্মুখীন হোৱা প্ৰত্যাহ্বানৰ মাজতো বিভিন্ন অংশীদাৰৰ প্ৰচেষ্টাৰ বাবেই উদ্যানখন জীয়াই থাকিবলৈ আৰু ফুলি উঠিবলৈ সক্ষম হৈছে। ভাৰত চৰকাৰে উদ্যানখনৰ সংৰক্ষণৰ ক্ষেত্ৰত সক্ৰিয়ভাৱে জড়িত হৈ পৰিছে, চোৰাং চিকাৰ বিৰোধী ব্যৱস্থা আৰু বাসস্থান পুনৰুদ্ধাৰ কাৰ্যসূচীৰ বাবে ধন আগবঢ়াইছে। এন জি অ’ আৰু অন্যান্য সংস্থাসমূহেও উদ্যানখনৰ সংৰক্ষণৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছে, ইয়াৰে বহুতেই সম্প্ৰদায়ৰ সৈতে জড়িততা আৰু সজাগতা কাৰ্যসূচীৰ ওপৰত কাম কৰিছে।

পৰ্যটন

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান কেৱল বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য নহয়; ইয়াৰ উপৰিও ই এক উল্লেখযোগ্য পৰ্যটন স্থলী। উদ্যানখনে সমগ্ৰ বিশ্বৰ পৰা পৰ্যটকক আকৰ্ষণ কৰে আৰু উদ্যানখনৰ আচৰিত প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্য আৰু ইয়াৰ বৈচিত্ৰময় বন্যপ্ৰাণীসমূহ চাবলৈ আহে। উদ্যানখনৰ সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টাত পৰ্যটনেও উল্লেখযোগ্য ভূমিকা গ্ৰহণ কৰিছে, কিয়নো ইয়াৰ দ্বাৰা স্থানীয় লোকসকলক কৰ্মসংস্থাপনৰ সুবিধা প্ৰদান কৰা হৈছে, আৰু পৰ্যটনৰ পৰা আহৰণ কৰা ৰাজহৰ সহায়ত বিভিন্ন সংৰক্ষণ পদক্ষেপৰ বাবে ধন আগবঢ়োৱা হৈছে।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ৰচনা সামৰণি

কেৱল ভাৰততে নহয় সমগ্ৰ বিশ্বতে কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান সংৰক্ষণ আৰু সংৰক্ষণৰ প্ৰতীক। ভাৰতীয় একশিং গঁড় আৰু অন্যান্য বন্যপ্ৰাণী প্ৰজাতিৰ সংৰক্ষণৰ ক্ষেত্ৰত উদ্যানখনৰ সফলতা চৰকাৰ, বেচৰকাৰী সংস্থা, স্থানীয় জনগোষ্ঠীকে ধৰি বিভিন্ন অংশীদাৰৰ প্ৰচেষ্টাৰ প্ৰমাণ। কিন্তু উদ্যানখনে সন্মুখীন হোৱা প্ৰত্যাহ্বানসমূহ গুৰুত্বহীন নহয়, আৰু উদ্যানখনৰ ভংগুৰ পৰিৱেশ তন্ত্ৰ সংৰক্ষণ আৰু সুৰক্ষাৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰ্বতকৈ অধিক জটিল। নিৰন্তৰ প্ৰচেষ্টা আৰু সহযোগিতাৰে আমি নিশ্চিত কৰিব পাৰোঁ যে কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আগন্তুক প্ৰজন্মৰ বাবে সংৰক্ষণ আৰু সংৰক্ষণৰ এক উজ্জ্বল নিদৰ্শন হৈয়েই আছে।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান চমু টোকা

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ভাৰতৰ অসম ৰাজ্যত অৱস্থিত বিশ্ববিখ্যাত বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য। ভাৰতীয় একশিঙীয়া গঁড়ৰ লগতে বাঘ, হাতী, আৰু আন বহুতো প্ৰজাতিৰ উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীৰ জনসংখ্যাৰ বাবে এই উদ্যানখন বিখ্যাত। প্ৰায় ৮৬০ বৰ্গ কিলোমিটাৰ মাটিকালিৰে বিস্তৃত এই উদ্যানখনত ২২০০ৰো অধিক ভাৰতীয় একশিং গঁড় আছে, যিবোৰে বিশ্বৰ এই প্ৰজাতিৰ মুঠ জনসংখ্যাৰ দুই তৃতীয়াংশতকৈও অধিক। ১৯৮৫ চনত ইউনেস্কোৰ বিশ্ব ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰ হিচাপে ঘোষণা কৰা এই উদ্যানখন ভাৰতৰ জনপ্ৰিয় পৰ্যটন স্থলী। উদ্যানখন সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টাৰ বাবেও পৰিচিত, যিয়ে উদ্যানখনৰ ভংগুৰ পৰিৱেশ তন্ত্ৰ আৰু ইয়াৰ বন্যপ্ৰাণী প্ৰজাতিসমূহক সুৰক্ষা দিয়াত সহায় কৰিছে। Kaziranga National Park

FAQ on Kaziranga National Park

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ভ্ৰমণৰ বাবে কি সময়?

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ভ্ৰমণৰ বাবে নৱেম্বৰৰ পৰা এপ্ৰিললৈকে যেতিয়া বতৰ শুকান আৰু সুখদায়ক হয়। এই সময়ছোৱাত উদ্যানখন দৰ্শনাৰ্থীৰ বাবে মুকলি হৈ থাকে, আৰু ভাৰতীয় একশিঙীয়া গঁড়, বাঘ, হাতী আদি বহুতো বন্যপ্ৰাণীৰ প্ৰজাতিবোৰ সহজেই দেখা যায়।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ভিতৰত থাকিব পাৰিমনে?

হয়, কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ভিতৰত বাজেটৰ পৰা বিলাসীতালৈকে কেইবাটাও থকাৰ বিকল্প আছে। দৰ্শকে উদ্যানৰ ভিতৰৰ লজ, ৰিজৰ্ট, আৰু কেম্পছাইটত থাকি ইয়াৰ প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্য আৰু বন্যপ্ৰাণীসমূহ ওচৰৰ পৰা অনুভৱ কৰিব পাৰে।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ভ্ৰমণ নিৰাপদ নেকি?

হয়, সাধাৰণতে কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানলৈ যোৱাটো নিৰাপদ। কিন্তু দৰ্শনাৰ্থীসকলক উদ্যানখনৰ নিয়ম-নীতি মানি চলিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে, যেনে নিৰ্দিষ্ট পথত থকা, বন্যপ্ৰাণীক অশান্তি নিদিয়া, বন্যপ্ৰাণীৰ সৈতে পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ এৰাই চলা। ইয়াৰ উপৰিও গাইড বা প্ৰশিক্ষিত প্ৰকৃতিবিদৰ সৈতে উদ্যানখন ভ্ৰমণ কৰাটো বাঞ্ছনীয় যিয়ে উদ্যানখন আৰু ইয়াৰ বন্যপ্ৰাণীসমূহৰ বিষয়ে উপযোগী তথ্য দিব পাৰে।

Kaziranga National Park, কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান বিষয়ে ৰচনা অসমীয়া,কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান চমু টোকা, কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ সমস্যা, Article Source wikipedia

Post a Comment

Previous Post Next Post