Omeo Kumar Das essay in Assamese | অমিয় কুমাৰ দাস

এই লেখাটোত অমিয় কুমাৰ দাসৰ জীৱন, Omeo Kumar Das essay in Assamese, অসমীয়া সাহিত্য আৰু সংস্কৃতিলৈ আগবঢ়োৱা অৱদানসমূহ সামৰি এক বিস্তৃত ৰচনা আগবঢ়োৱা হৈছে।

Omeo Kumar Das Essay in Assamese

ভাৰতৰ উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ এখন ৰাজ্য অসম সজীৱ সংস্কৃতি আৰু বৈচিত্ৰময় পৰম্পৰাৰ বাবে পৰিচিত। ৰাজ্যখনৰ কলাত্মক উত্তৰাধিকাৰত অৰিহণা যোগোৱা বহু সাংস্কৃতিক আইকনৰ ভিতৰত ওমিঅ’ কুমাৰ দাস এতিয়াও এক অপূৰণীয় ব্যক্তিত্ব হৈয়ে আছে। ১৯১১ চনৰ ১ মে’ত অসমৰ যোৰহাটত জন্মগ্ৰহণ কৰা অমিয় কুমাৰ দাস আছিল এজন সাহিত্যিক, কবি, সংগীতজ্ঞ, শিল্পী, আৰু চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতা, যিয়ে অসমীয়া শিল্প-সংস্কৃতিৰ প্ৰসাৰৰ বাবে নিজৰ জীৱন উৎসৰ্গা কৰিছিল। তেখেতৰ ৰচনাসমূহে অসমীয়া সাহিত্যত এক অমলিন চিন ৰাখিছে আৰু তেখেতৰ অৱদান আজিও ৰাজ্যৰ কলাত্মক সমাজক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে।

প্ৰাথমিক জীৱন আৰু শিক্ষা

অসমৰ যোৰহাটৰ ঘৰৰ মালিক পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল অমিয় কুমাৰ দাসৰ। তেওঁৰ পিতৃ সতীশ চন্দ্ৰ দাস এজন বিশিষ্ট ব্যৱসায়ী, আনহাতে মাতৃ নলিনী দেৱী আছিল এগৰাকী গৃহিণী। যোৰহাট চৰকাৰী বালক বিদ্যালয়ত প্ৰাথমিক শিক্ষা সমাপ্ত কৰি অমিয় কুমাৰ দাসে গুৱাহাটীৰ কটন মহাবিদ্যালয়ত শিক্ষা গ্ৰহণ কৰে। পিছত তেওঁ কলিকতা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা আইন বিষয়ত ডিগ্ৰী লাভ কৰে।

সাহিত্যিক কেৰিয়াৰ

ওমিঅ’ কুমাৰ দাসে ১৯৩০ চনত বিভিন্ন বাতৰি কাকত আৰু আলোচনীত লিখিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। ১৯৪৫ চনত তেওঁৰ প্ৰথমখন কবিতা সংকলন “কুহিয়াৰেৰ সাংখ্যা” গ্ৰন্থ প্ৰকাশ পাইছিল।তেওঁৰ লগতে “কাঞ্চনজংগা”, “অসীৰ্বাদ”, “মৃত্যুঞ্জয়”, “পতল ভৈৰৱী”কে ধৰি আন কেইবাখনো গ্ৰন্থ ৰচনা কৰে। তেখেতৰ ৰচনাসমূহ কাব্যভাষা আৰু গীতিগুণৰ বাবে জনাজাত আছিল আৰু তেওঁক অসমীয়া সাহিত্যৰ অন্যতম প্ৰভাৱশালী লেখক হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

সংগীত আৰু শিল্প

লেখাৰ উপৰিও অমিয় কুমাৰ দাস সংগীত আৰু শিল্পৰ প্ৰতিও আকৰ্ষিত আছিল। তেওঁ এজন সুদক্ষ সংগীতজ্ঞ আছিল আৰু তেওঁ তবলা, ভায়লিন, বাঁহী আদি কেইবাটাও বাদ্যযন্ত্ৰ বজাইছিল। তেওঁ এজন নিপুণ শিল্পীও আছিল আৰু তেওঁৰ চিত্ৰ আৰু ভাস্কৰ্য্যৰ বহুল প্ৰশংসা লাভ কৰিছিল। তেওঁ সংগীত আৰু শিল্পক অসমীয়া সংস্কৃতিৰ অবিচ্ছেদ্য অংগ বুলি বিশ্বাস কৰিছিল আৰু ইয়াৰ প্ৰচাৰৰ বাবে অক্লান্তভাৱে কাম কৰিছিল।

চলচ্চিত্ৰ কেৰিয়াৰ

১৯৫০ চনত অমিয় কুমাৰ দাসে চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাণৰ প্ৰতি মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰে। অসমীয়া সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰাক কেন্দ্ৰ কৰি কেইবাখনো তথ্যচিত্ৰ আৰু চুটি ছবি নিৰ্মাণ কৰিছিল। তেওঁৰ চলচ্চিত্ৰসমূহে কলাত্মক আৰু সাংস্কৃতিক মূল্যবোধৰ বাবে প্ৰশংসা লাভ কৰাৰ লগতে অসমীয়া চিনেমাক জনপ্ৰিয় কৰি তোলাত সহায় কৰিছিল।

উত্তৰাধিকাৰ

অসমীয়া শিল্প-সংস্কৃতিলৈ অমিয় কুমাৰ দাসৰ অৱদান অপৰিসীম আছিল। তেওঁ বহুমুখী শিল্পী আছিল আৰু কেইবাটাও ক্ষেত্ৰত পাৰদৰ্শিতা দেখুৱাইছিল। তেওঁৰ ৰচনাসমূহে অসমৰ নতুন প্ৰজন্মৰ শিল্পী-সাহিত্যিকক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে। অসমীয়া সাহিত্যলৈ আগবঢ়োৱা অৱদানৰ স্বীকৃতি স্বৰূপে তেখেতে ১৯৭০ চনত “পতল ভৈৰৱী” গ্ৰন্থৰ বাবে সাহিত্য অকাডেমী বঁটা লাভ কৰে।

উপসংহাৰ

অসমীয়া শিল্প-সংস্কৃতিৰ প্ৰসাৰৰ বাবে নিজৰ জীৱন উৎসৰ্গা কৰা অসমৰ এজন সাংস্কৃতিক আইকন আছিল অমিয় কুমাৰ দাস। তেওঁৰ কৰ্মৰাজিয়ে নতুন প্ৰজন্মৰ শিল্পীক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে আৰু অসমীয়া সাহিত্য আৰু চিনেমালৈ তেওঁৰ অৱদান অতুলনীয় হৈয়েই আছে। তেওঁ অসমৰ অন্যতম প্ৰিয় আৰু আদৰৰ সাংস্কৃতিক আইকন হিচাপে সদায় স্মৰণীয় হৈ থাকিব।

Read More:-

FAQs on Omeo Kumar Das essay in Assamese

Omeo Kumar Das কিহৰ বাবে পৰিচিত?

অমিয় কুমাৰ দাস আছিল এজন লেখক, কবি, সংগীতজ্ঞ, শিল্পী, আৰু চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতা, যিয়ে অসমীয়া শিল্প-সংস্কৃতিৰ প্ৰসাৰৰ বাবে নিজৰ জীৱন উৎসৰ্গা কৰিছিল।

অমিয় কুমাৰ দাসৰ প্ৰথমখন কিতাপ কি আছিল?

ওমিঅ’ কুমাৰ দাসৰ প্ৰথম গ্ৰন্থ “কুহিয়াৰেৰ সাংখ্যা” কবিতা সংকলন।

লিখাৰ বাহিৰেও অমিয় কুমাৰ দাসৰ আন আন আগ্ৰহ কি আছিল?

লেখাৰ উপৰিও অমিয় কুমাৰ দাস সংগীত আৰু শিল্পৰ প্ৰতিও আকৰ্ষিত আছিল। তেওঁ এজন সুদক্ষ সংগীতজ্ঞ আছিল আৰু তেওঁ তবলা, ভায়লিন, বাঁহী আদি কেইবাটাও বাদ্যযন্ত্ৰ বজাইছিল। তেওঁ এজন নিপুণ শিল্পীও আছিল আৰু তেওঁৰ চিত্ৰ আৰু ভাস্কৰ্য্যৰ বহুল প্ৰশংসা লাভ কৰিছিল।

ওমিঅ’ কুমাৰ দাসে কি কি ছবি নিৰ্মাণ কৰিছিল?

১৯৫০ চনত অমিয় কুমাৰ দাসে অসমীয়া সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰাক কেন্দ্ৰ কৰি কেইবাখনো তথ্যচিত্ৰ আৰু চুটি ছবি নিৰ্মাণ কৰিছিল। তেওঁৰ চলচ্চিত্ৰসমূহে কলাত্মক আৰু সাংস্কৃতিক মূল্যবোধৰ বাবে প্ৰশংসা লাভ কৰাৰ লগতে অসমীয়া চিনেমাক জনপ্ৰিয় কৰি তোলাত সহায় কৰিছিল।

অসমত অমিয় কুমাৰ দাসৰ ৰচনাৰ তাৎপৰ্য কি আছিল?

অমিয় কুমাৰ দাসৰ ৰচনাই অসমীয়া সংস্কৃতি আৰু সাহিত্যত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাইছিল। অসমীয়া শিল্প-সংস্কৃতিৰ প্ৰসাৰৰ ক্ষেত্ৰত তেখেতে যথেষ্ট সহায় কৰিছিল আৰু তেখেতৰ অৱদান ৰাজ্যৰ নতুন প্ৰজন্মৰ শিল্পী-সাহিত্যিকক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে।

Omeo Kumar Das Essay in Assamese article source wikipedia

Post a Comment

Previous Post Next Post