Children’s Day Speech in Assamese | শিশু দিৱসৰ ভাষণ

Children’s Day Speech in Assamese

 

আমি শিক্ষাৰ্থীৰ প্ৰয়োজনীয়তা আৰু প্ৰয়োজনীয়তা অনুসৰি বিভিন্ন শব্দৰ সীমাৰ অধীনত বিভিন্ন শিশু দিৱসৰ ভাষণ তলত প্ৰদান কৰিছো। প্ৰদান কৰা সকলো শিশু দিৱসৰ ভাষণ অতি সৰল আৰু সহজ, বিশেষকৈ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে লিখা। 

তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ বিদ্যালয়ত কোনো দ্বিধা নোহোৱাকৈ ভাষণ আবৃত্তি কাৰ্যকলাপত সহজে অংশগ্ৰহণ কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা আৰু প্ৰয়োজনীয়তা অনুসৰি যিকোনো প্ৰদত্ত ভাষণ বাছনি কৰিব পাৰে।

 

Children's Day Speech in Assamese

 

Children’s Day Speech in Assamese for Classes 1, 2, 3

সকলোকে সুপ্ৰভাত!! অধ্যক্ষ ছাৰ, অতিথি আৰু মোৰ বন্ধুবৰ্গক অতি বিশেষ ধন্যবাদ। আপুনি সকলোৱে জানে যে আজি শিশু দিৱস আৰু আমি ইয়াক উদযাপন কৰিবলৈ ইয়াত একত্ৰিত হৈছো। কিন্তু, আমি উদযাপনলৈ আগবাঢ়ি যোৱাৰ আগতে, মই কেৱল মনোভাৱ নিৰ্ধাৰণ কৰাৰ বাবে শিশু দিৱসত এটা সৰু ভাষণ উপস্থাপন কৰিব বিচাৰো।

ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী আৰু এজন মহান স্বাধীনতা সংগ্ৰামী আৰু মহাত্মা গান্ধীৰ ঘনিষ্ঠ সহযোগীৰ জন্ম জয়ন্তীত শিশু দিৱস পালন কৰা হয়। তেওঁ ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছৰ ৰাজনৈতিকভাৱে সক্ৰিয় সদস্য আছিল আৰু ইয়াৰ সভাপতি হিচাপে দুবাৰ কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল।

তেওঁ শিশুসকলৰ সৈতে এক মৰমৰ সম্পৰ্ক ও ভাগ বতৰা কৰিছিল আৰু তেওঁক “চাচা (খুৰা) নেহৰু” বুলি কোৱা হৈছিল। এই কাৰণেই, 14 নৱেম্বৰত তেওঁৰ জন্মদিন শিশু দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰা হয় আৰু শিশু কল্যাণৰ কাৰণে উৎসৰ্গিত কৰা হয়।

 

ইয়াৰ সৈতে, মই মোৰ ভাষণ সমাপ্ত কৰিব বিচাৰো। ধন্যবাদ!!

 

Children’s Day Speech in Assamese for Classes 4, 5, 6

গুড মৰ্ণিংয়ে অধ্যক্ষ ছাৰ, শিক্ষক, কৰ্মচাৰী আৰু মোৰ মৰমৰ বন্ধুসকলক সন্মান জনাইছিল। মোৰ নাম __

 

ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী পণ্ডিত জৱাহৰলাল নেহৰুৰ জন্ম জয়ন্তীত আমি শিশু দিৱস উদযাপন কৰোঁ। এজন প্ৰবীণ স্বাধীনতা সংগ্ৰামী আৰু এজন বিশিষ্ট ৰাজনীতিবিদ হোৱাৰ উপৰিও, তেওঁ ভাৰতৰ সন্তানৰ সৈতে এক অতি ঘনিষ্ঠ সম্পৰ্ক ৰাখে। ল’ৰা ছোৱালীবোৰেও তেওঁক ভাল পাইছিল আৰু তেওঁক চাচা নেহৰু বুলি মাতিছিল।

জৱাহৰলাল নেহৰুৱে গোটেই জীৱন জুৰি শিশুসকলক তেওঁলোকৰ জাতি, ধৰ্ম, ধৰ্ম, সংস্কৃতি বা বিত্তীয় পৃষ্ঠভূমি নিৰ্বিশেষে প্ৰশংসা আৰু প্ৰেম কৰিছিল। তেওঁ মত পোষণ কৰিছিল যে শিশুসকল এখন ৰাষ্ট্ৰৰ ভৱিষ্যত আৰু সেয়েহে তেওঁলোকক ভালদৰে লালন-পালন আৰু শিক্ষিত কৰিব লাগিব।

শিশু দিৱসত আমি উদযাপন কৰা শিশুসকলৰ বাবে তেওঁৰ এই বিবেচনা। শিশুসকলৰ কল্যাণৰ বিষয়ে সজাগতা বিয়পাবলৈ এই দিৱস উদযাপন কৰা হয়, বেছিভাগ আৰ্থিকভাৱে দৰিদ্ৰ আৰু বঞ্চিত শ্ৰেণীৰ লোক। এনে শিশুসকলক আগলৈ অনাৰ বাবে অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত কৰা হয় আৰু তেওঁলোকক শিক্ষিত আৰু প্ৰতিপালন কৰাৰ প্ৰচেষ্টাও কৰা হয়।

শিশু দিৱস হৈছে চাচা নেহৰু আৰু শিশুসকলৰ ওপৰত তেওঁৰ চিন্তা আৰু এখন ৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰগতিত তেওঁলোকৰ অৱদানৰ প্ৰতি এক উপযুক্ত শ্ৰদ্ধাঞ্জলি। ইয়াৰ সৈতে, মই আপোনালোক সকলোকে আকৌ এবাৰ শিশু দিৱসৰ শুভেচ্ছা জনাই মোৰ ভাষণ সমাপ্ত কৰিব বিচাৰো!!

 

Children’s Day Speech in Assamese for Classes 7, 8 | শ্ৰেণী 7, 8 ৰ বাবে শিশু দিৱসৰ ভাষণ

মহামান্য ব্যক্তি, অধ্যক্ষ ছাৰ, শিক্ষক আৰু মোৰ মৰমৰ সহকৰ্মীসকলক শুভ ৰাতিপুৱা। আমি সকলোৱে জানো যে ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ জন্ম জয়ন্তী উদযাপন কৰিবলৈ আমি ইয়াত একত্ৰিত হৈছো অৰ্থাৎ শিশু দিৱস। মই এই মহান অনুষ্ঠানটোত কথা পাতিব বিচাৰো আৰু এই অনুষ্ঠানটো মোৰ বাবে স্মৰণীয় কৰি তুলিব বিচাৰো।

নৱেম্বৰৰ ১৪ তাৰিখে বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয়সমূহত প্ৰতি বছৰে সমগ্ৰ ভাৰতত শিশু দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়। ১৪ নৱেম্বৰ পণ্ডিত জৱাহৰলাল নেহৰুৰ জন্মদিন যি স্বাধীন ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী আছিল। তেওঁৰ জন্মদিন শিশু দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয় কাৰণ তেওঁৰ জাতিৰ সন্তানৰ প্ৰতি থকা মহান মৰম আৰু মৰম।

তেওঁ গোটেই জীৱন শিশুসকলক যথেষ্ট গুৰুত্ব দিছিল আৰু তেওঁলোকৰ সৈতে কথা পাতিবলৈ ভাল পাইছিল। তেওঁ সদায় শিশুসকলৰ মাজত থাকিবলৈ ভাল পাইছিল আৰু তেওঁলোকৰ দ্বাৰা আৱৰি আছিল। শিশুসকলৰ প্ৰতি তেওঁৰ যথেষ্ট মৰম আৰু যত্নৰ বাবে তেওঁক শিশুসকলে চাচা নেহৰু বুলি কয়।

শান্তি ভৱনত একত্ৰিত হৈ আৰু মহান নেতাজনক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰি ৰাতিপুৱা কেবিনেট মন্ত্ৰী আৰু অন্যান্য লোককে ধৰি উচ্চ বিষয়াসকলে ইয়াক উদযাপন কৰে। তেওঁলোকে সমাধিত ফুলৰ মালা ৰাখে আৰু প্ৰাৰ্থনা কৰে আৰু তাৰ পিছত ভজন জপ কৰে। চাচা নেহৰুৰ নিস্বাৰ্থ ত্যাগ, যুৱক-যুৱতীসকলক উৎসাহিত কৰা, শান্তিপূৰ্ণ ৰাজনৈতিক সাফল্য আদিৰ বাবে তেওঁক এক হৃদয়েৰে শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰা হয়।

এই দিনটো ডাঙৰ উৎসাহেৰে উদযাপন কৰিবলৈ শিশুসকলে বিভিন্ন বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয়ত বিভিন্ন সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান আৰু কাৰ্যকলাপৰ আয়োজন কৰে। ভাৰতীয় নেতা আৰু শিশুসকলৰ প্ৰতি তেওঁৰ মহান মৰম আৰু যত্নক স্মৰণ কৰিবলৈ শিশুসকলে ৰাষ্ট্ৰীয়, অনুপ্ৰেৰণামূলক আৰু অনুপ্ৰেৰণামূলক গীত গোৱা হয়, মঞ্চ প্ৰদৰ্শনী, নৃত্য, চুটি নাটক আদি বজায়। পিটি নেহৰুৰ বিষয়ে শিক্ষাৰ্থীসকলৰ ভাষণ শুনিবলৈ মানুহৰ এটা ডাঙৰ ভিৰ উদযাপনত উপস্থিত থাকে।

পিটি নেহৰুৱে সদায় শিশুসকলক গোটেই জীৱন দেশপ্ৰেমী আৰু জাতীয়তাবাদী হ’বলৈ পৰামৰ্শ দিছিল। তেওঁ সদায় মাতৃভূমিৰ বাবে সাহসিকতা আৰু ত্যাগৰ কাম কৰা শিশুসকলক অনুপ্ৰাণিত আৰু উৎসাহিত কৰিছিল।

ধন্যবাদ।

 

Children’s Day Speech in Assamese for Classes 9, 10 | শ্ৰেণী 9, 10 ৰ বাবে শিশু দিৱসৰ ভাষণ

অধ্যক্ষ চাৰ, শিক্ষক আৰু মোৰ মৰমৰ বন্ধুবৰ্গলৈ শুভ ৰাতিপুৱা। আমি সকলোৱে বহুত আনন্দিত আৰু শিশু দিৱস উদযাপন কৰিবলৈ ইয়াত একত্ৰিত হৈছিলো। এই পৱিত্ৰ অনুষ্ঠানত, মই শিশু দিৱসত বক্তব্য ৰাখিব বিচাৰো। শিশুসকল সমাজ আৰু ঘৰৰ লগতে দেশৰ ভৱিষ্যতৰ সুখ হৈ পৰে। আমি গোটেই জীৱন পিতৃ-মাতৃ, শিক্ষক আৰু অন্যান্য সম্পৰ্কিত লোকসকলৰ জীৱনত তেওঁলোকৰ জড়িত হোৱা আৰু অৱদানক উপেক্ষা কৰিব নোৱাৰো।

শিশুসকলক সকলোৱে ভাল পায় আৰু শিশু অবিহনে, জীৱন অতি আমনিদায়ক আৰু বিৰক্তিকৰ হৈ পৰে। তেওঁলোক ঈশ্বৰৰ দ্বাৰা আশীৰ্বাদপ্ৰাপ্ত আৰু তেওঁলোকৰ সুন্দৰ চকু, নিষ্পাপ কাৰ্য্যকলাপ আৰু হাঁহিৰে আমাৰ হৃদয় জয় কৰে। সমগ্ৰ বিশ্বৰ সকলো শিশুক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনোৱাৰ বাবে প্ৰতি বছৰে শিশু দিৱস পালন কৰা হয়।

ইয়াক বিভিন্ন দেশত বিভিন্ন তাৰিখত উদযাপন কৰা হয়, অৱশ্যে ভাৰতত, ইয়াক 14 নৱেম্বৰত বছৰ ধৰি উদযাপন কৰা হয়। প্ৰকৃততে, নৱেম্বৰৰ 14 তাৰিখ হৈছে কিংবদন্তি স্বাধীনতা সংগ্ৰামী আৰু স্বাধীন ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী (পণ্ডিত জৱাহৰলাল নেহৰু)ৰ জন্ম জয়ন্তী, অৱশ্যে শিশুসকলৰ প্ৰতি তেওঁৰ মহান মৰম আৰু মৰমৰ বাবে শিশু দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰা হয়।

তেওঁ এজন ৰাজনৈতিক নেতা আছিল অৱশ্যে তেওঁৰ বেছিভাগ মূল্যৱান মুহূৰ্ত শিশুৰ সৈতে অতিবাহিত কৰিছিল আৰু তেওঁলোকৰ নিৰ্দোষতাক ভাল পাইছিল। শিশু দিৱস উদযাপনে বহুতো আনন্দ আৰু আনন্দৰ কাৰ্যকলাপ আনিদিয়ে।

এই দিৱসউদযাপনে আমাক শিশুসকলৰ সঠিক স্বাস্থ্য, যত্ন, শিক্ষা দান আদিকে ধৰি তেওঁলোকৰ কল্যাণৰ প্ৰতি আমাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি নৱীকৰণ কৰিবলৈ সোঁৱৰাই দিয়ে। শিশুসকল চাচা নেহৰুৰ আদৰ্শ আছিল আৰু তেওঁৰ দ্বাৰা তেওঁক যথেষ্ট মৰম আৰু যত্ন দিয়া হৈছিল। এইটো শৈশৱৰ গুণাগুণবোৰ উপযুক্ত কৰাৰ এটা উপলক্ষ।

শিশুসকলক এক শক্তিশালী ৰাষ্ট্ৰৰ নিৰ্মাণ খণ্ড বুলি গণ্য কৰা হয়। শিশুসকল অতি সৰু কিন্তু দেশখন ইতিবাচকভাৱে সলনি কৰাৰ ক্ষমতা আছে। তেওঁলোক কাইলৈৰ দায়িত্বশীল নাগৰিক যিহেতু দেশৰ উন্নয়ন তেওঁলোকৰ হাতত আছে।

শিশু দিৱস উদযাপনে আমাক তেওঁলোকৰ অধিকাৰৰ বিষয়েও সোঁৱৰাই দিয়ে যে তেওঁলোকে লাভালাভ লাভ কৰিছে নে নাই। শিশুসকল কাইলৈৰ নেতা সেয়েহে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ পিতৃ-মাতৃ, শিক্ষক আৰু পৰিয়ালৰ আন সদস্যসকলৰ পৰা সন্মান, বিশেষ যত্ন আৰু সুৰক্ষা প্ৰাপ্ত কৰিব লাগিব।

তেওঁলোকক আমাৰ দেশত তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ সদস্য, আত্মীয়, চুবুৰীয়া বা আন অচিনাকি লোকৰ দ্বাৰা বিভিন্ন ধৰণে উৎপীড়ন কৰা হৈছে। শিশু দিৱস উদযাপনে আমাক পৰিয়াল, সমাজ আৰু দেশৰ শিশুৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে মনত পেলাই দিয়ে। শিশুসকলৰ উমৈহতীয়া অধিকাৰ বোৰ নিম্নলিখিতবোৰ তেওঁলোকে প্ৰাপ্ত কৰিব লাগিব:

তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ পিতৃ-মাতৃ আৰু পৰিয়ালৰ পৰা সঠিক যত্ন আৰু মৰম পোৱা উচিত।

তেওঁলোকে স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য, পৰিষ্কাৰ কাপোৰ আৰু সুৰক্ষা প্ৰাপ্ত কৰিব লাগে।

তেওঁলোকে এক স্বাস্থ্যকৰ জীৱন যাপনৰ পৰিৱেশ প্ৰাপ্ত কৰিব লাগে য’ত তেওঁলোকে ঘৰত, বিদ্যালয়ত বা আন ঠাইত সুৰক্ষিত অনুভৱ কৰিব পাৰে।

তেওঁলোকে এক সঠিক আৰু ভাল স্তৰৰ শিক্ষা লাভ কৰিব লাগে।

অক্ষম বা ৰুগীয়া হ’লে তেওঁলোকক বিশেষ যত্ন প্ৰদান কৰিব লাগে।

আহক আমি একেলগে হাত মিলাওঁ আৰু এখন সুন্দৰ ৰাষ্ট্ৰ গঢ়ি তুলিবলৈ দেশৰ নেতাসকলৰ বৰ্তমান আৰু ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি লওঁ আহক।

 

ধন্যবাদ।

 

 

শিশু দিৱসৰ উদ্দেশ্য

শিশুসকল আকৰ্ষণীয়। সেইবোৰ ঐশ্বৰিক উপহাৰৰ দৰে যিবোৰ পিতৃ-মাতৃয়ে সৰ্বশক্তিমানৰ পৰা পায়। তেওঁলোকৰ চকু বোৰ নিৰ্দোষতাৰে ভৰি আছে। যেতিয়া তেওঁলোকে মৰম আৰু প্ৰশংসা লাভ কৰে তেতিয়া তেওঁলোকে হাঁহে, তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ মাক-দেউতাকৰ পৰা আঁতৰত স্কুলত তেওঁলোকৰ প্ৰথম দিন হ’লে কান্দে, তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ বন্ধুসকলৰ সৈতে মিহলি হ’লে হাঁহি উঠে, আৰু তেওঁলোকে বিশুদ্ধ আৰু বিশ্বাসী প্ৰেমৰ বাহিৰে আন একো বুজায়। তেওঁলোকে সঁচাকৈয়ে ঈশ্বৰৰ প্ৰতীক।

১৪ নৱেম্বৰ সমগ্ৰ ভাৰততে শিশু দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়। ১৪ নৱেম্বৰ স্বাধীন ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী পণ্ডিত জৱাহৰলাল নেহৰুৰ জন্মদিন। শৈশৱৰ স্মৃতিবোৰ আটাইতকৈ মধুৰ। সেইবোৰ আজীৱন উপভোগ কৰিব পাৰি।

শিশু দিৱস উদযাপন সৰু ল’ৰা ছোৱালীবোৰৰ বাবে আনন্দদায়ক কিন্তু পিতৃ-মাতৃৰ বাবেও এইটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। প্ৰতিজন অভিভাৱকে শিশু দিৱসৰ গুৰুত্ব বুজিব লাগিব। পিতৃ-মাতৃসকলে তেওঁলোকৰ স্বৰ্গদূতসকলৰ সৰু আকাংক্ষাৰ বিষয়ে ভালদৰে অৱগত হোৱা উচিত।

 

FAQs Children’s Day Speech in Assamese

কেতিয়া আৰু কাৰ স্মৃতিত ৰাষ্ট্ৰীয় শিশু দিৱস উদযাপন কৰা হয়?

ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী পণ্ডিত জৱাহৰলাল নেহৰুৰ স্মৃতিত ১৪ নৱেম্বৰত ৰাষ্ট্ৰীয় শিশু দিৱস উদযাপন কৰা হয়।

 

আন্তৰ্জাতিক শিশু দিৱস কেতিয়া উদযাপন কৰা হয়?

আন্তৰ্জাতিক শিশু দিৱস ২০ নৱেম্বৰত উদযাপন কৰা হয়।

 

পণ্ডিত নেহৰুৰ কোনটো জন্ম জয়ন্তী আমি ঈশ্বৰৰ পৰা উদযাপন কৰিআছো?

আমি এই বছৰ পণ্ডিত নেহৰুৰ ১৩১ তম জন্ম জয়ন্তী উদযাপন কৰিআছো।

 

 

 

Leave a Comment