Global Warming Essay in Assamese Language | গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ ওপৰত প্ৰবন্ধ

Global Warming Essay in Assamese Language 

গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধি হৈছে এক জটিল আৰু বহুমুখী বিষয় যিয়ে সমগ্ৰ গ্ৰহটোক প্ৰভাৱিত কৰে। ইয়াৰ কাৰণ হ’ল সেউজ গৃহ গেছ, প্ৰধানকৈ কাৰ্বন ডাই অক্সাইড, বায়ুমণ্ডললৈ নিৰ্গত হোৱাৰ ফলত, যিয়ে তাপ আৱদ্ধ কৰি পৃথিৱীৰ পৃষ্ঠভাগ উষ্ণ কৰি তোলে।

গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ প্ৰভাৱ সুদূৰপ্ৰসাৰী আৰু ইয়াৰ ভিতৰত সাগৰৰ জলপৃষ্ঠ বৃদ্ধি, অধিক সঘনাই আৰু গুৰুতৰ বতৰৰ পৰিঘটনা, পৰিৱেশ তন্ত্ৰ আৰু প্ৰজাতিৰ বিতৰণৰ পৰিৱৰ্তন আদি অন্তৰ্ভুক্ত। কিন্তু এনে কিছুমান সমাধানো উপলব্ধ যিয়ে গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ প্ৰভাৱ কমোৱাত সহায় কৰিব পাৰে আনকি ওলোটাও কৰিব পাৰে।

এই Global Warming Essay in Assamese Language লেখাটোত আমি গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ কাৰণ, প্ৰভাৱ আৰু সমাধানৰ বিষয়ে গভীৰভাৱে গৱেষণা কৰিম, আৰু এই জৰুৰী সমস্যাটোৰ সমাধানৰ বাবে আমি কি কৰিব পাৰো সেই বিষয়ে অন্বেষণ কৰিম।

 

Global Warming Essay in Assamese

গোলকীয় উষ্ণতা কি?

বায়ুমণ্ডলত সেউজ গৃহ গেছৰ ঘনত্ব বৃদ্ধিৰ ফলত পৃথিৱীৰ গড় পৃষ্ঠৰ উষ্ণতা ক্ৰমান্বয়ে বৃদ্ধি হোৱাটোৱেই গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধি। কাৰ্বন ডাই অক্সাইড (CO2), মিথেন (CH4), জলীয় বাষ্প আদি সেউজ গৃহ গেছবোৰে তাপক আৱদ্ধ কৰি মহাকাশলৈ ওলাই যোৱাত বাধা দিয়ে, যাৰ ফলত উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ প্ৰভাৱ পৰে। এই পৰিঘটনাক সাধাৰণতে “সেউজ গৃহ প্ৰভাৱ” বুলি কোৱা হয়।

বিগত শতিকাত জীৱাশ্ম ইন্ধন জ্বলোৱা, বনাঞ্চল ধ্বংস, নিবিড় কৃষি আদি মানুহৰ কাৰ্যকলাপে বায়ুমণ্ডলত সেউজ গৃহ গেছৰ ঘনত্ব যথেষ্ট বৃদ্ধি কৰিছে। ইয়াৰ ফলত পৃথিৱীৰ উষ্ণতা অভূতপূৰ্ব হাৰত বৃদ্ধি পাইছে, ১৯৮১ চনৰ পিছত অভিলেখত ২০টা উষ্ণ বছৰ।

গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ কাৰণ

মানৱীয় কেইবাটাও কাৰ্য্যকলাপে গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিত অৰিহণা যোগায়, য’ত আছে:

কাৰ্বন ডাই অক্সাইডৰ নিৰ্গমন

কাৰ্বন ডাই অক্সাইড (CO2) হৈছে মানুহৰ কাৰ্যকলাপৰ দ্বাৰা উৎপন্ন হোৱা আটাইতকৈ উল্লেখযোগ্য সেউজ গৃহ গেছ। শক্তিৰ বাবে কয়লা, তেল, গেছৰ দৰে জীৱাশ্ম ইন্ধন জ্বলোৱাটোৱেই হৈছে CO2 নিৰ্গমনৰ প্ৰধান উৎস। CO2 নিৰ্গমনৰ আন উৎসসমূহ হ’ল পৰিবহণ, ঔদ্যোগিক প্ৰক্ৰিয়া, আৰু বনাঞ্চল ধ্বংস।

মিথেন নিৰ্গমন

মিথেন (CH4) হৈছে আন এক শক্তিশালী সেউজ গৃহ গেছ যিটো মানুহৰ কাৰ্য্যকলাপ যেনে পশুপালন, লেণ্ডফিল, আৰু জীৱাশ্ম ইন্ধন উৎপাদন আৰু পৰিবহণৰ দ্বাৰা বায়ুমণ্ডললৈ নিৰ্গত হয়।

বনাঞ্চল ধ্বংস

বিশেষকৈ গ্রীষ্মমণ্ডলীয় অঞ্চলত বনাঞ্চল ধ্বংসই গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিত যথেষ্ট অৰিহণা যোগায়৷ গছবোৰে বায়ুমণ্ডলৰ পৰা CO2 শোষণ কৰে আৰু যেতিয়া ইহঁতক কাটি পেলোৱা হয় তেতিয়া জমা হোৱা কাৰ্বন বায়ুমণ্ডললৈ নিৰ্গত হয়, যাৰ ফলত সেউজ গৃহ প্ৰভাৱত অৰিহণা যোগায়।

ঔদ্যোগিক প্ৰক্ৰিয়া

চিমেণ্ট উৎপাদনৰ দৰে ঔদ্যোগিক প্ৰক্ৰিয়াইও বায়ুমণ্ডললৈ বৃহৎ পৰিমাণৰ CO2 মুক্ত কৰি গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিত অৰিহণা যোগায়।

কৃষি পদ্ধতি

কৃষি পদ্ধতি যেনে সাৰ ব্যৱহাৰ আৰু পশুপালন আদিয়েও নাইট্ৰাছ অক্সাইড (N2O) আৰু মিথেন (CH4)ৰ দৰে সেউজ গৃহ গেছ নিৰ্গত কৰি গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিত অৰিহণা যোগায়।

গোলকীয় উত্তাপ বৃদ্ধিৰ ফলাফল

গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ প্ৰভাৱ ব্যাপক আৰু ইয়াৰ ভিতৰত আছে:

সাগৰৰ জলপৃষ্ঠ বৃদ্ধি

গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ ফলত পৃথিৱীৰ উষ্ণতা বৃদ্ধি পাইছে, যাৰ ফলত মেৰুৰ বৰফৰ টুপি আৰু হিমবাহ গলি গৈছে। ইয়াৰ ফলত সাগৰৰ জলপৃষ্ঠ বৃদ্ধি পাইছে, যাৰ ফলত উপকূলীয় চহৰ আৰু নিম্নভূমি অঞ্চললৈ বানপানী আৰু খহনীয়াৰ ভাবুকি আহিছে।

বতৰৰ আৰ্হিৰ পৰিৱৰ্তন

গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিয়ে বতৰৰ আৰ্হিৰ পৰিৱৰ্তন ঘটাইছে, যাৰ ফলত হাৰিকেন, গৰমৰ ঢৌ, খৰাং, বানপানীৰ দৰে অধিক সঘনাই আৰু ভয়াৱহ বতৰৰ পৰিঘটনা ঘটিছে। এই চৰম বতৰৰ পৰিঘটনাই যথেষ্ট অৰ্থনৈতিক আৰু সামাজিক ক্ষতি কৰিব পাৰে।

পৰিৱেশ তন্ত্ৰ আৰু জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ

গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিয়ে পৰিৱেশ তন্ত্ৰ আৰু প্ৰজাতিৰ বিতৰণত যথেষ্ট পৰিৱৰ্তন আনিছে। উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ লগে লগে উদ্ভিদ আৰু জীৱ-জন্তুৱে উপযুক্ত বাসস্থান বিচাৰিবলৈ প্ৰব্ৰজন কৰিবলৈ বাধ্য হয়, যাৰ ফলত পৰিৱেশ তন্ত্ৰত ব্যাঘাত জন্মে আৰু জৈৱ বৈচিত্ৰ্য হেৰুৱাই পেলায়।

মানৱ স্বাস্থ্যৰ প্ৰভাৱ

গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিয়ে মানুহৰ স্বাস্থ্যতো প্ৰভাৱ পেলাইছে, কিয়নো উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ ফলত হিটষ্ট্ৰক, শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত ৰোগ, মেলেৰিয়া আৰু ডেংগু জ্বৰৰ দৰে ৰোগৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ বৃদ্ধি পাইছে।

গোলকীয় উত্তাপ বৃদ্ধিৰ ৰোধ কৰাৰ উপায়

গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধি এক জটিল আৰু প্ৰত্যাহ্বানমূলক সমস্যা হ’লেও ইয়াৰ প্ৰভাৱ কমোৱাত সহায় কৰিব পৰা আৰু আনকি উলটিব পৰা সমাধান উপলব্ধ। ইয়াৰে কিছুমান সমাধানৰ ভিতৰত আছে:

নবীকৰণযোগ্য শক্তিৰ উৎস

সৌৰ, বতাহ, জলবিদ্যুতৰ দৰে নবীকৰণযোগ্য শক্তিৰ উৎসলৈ সলনি হ’লে সেউজ গৃহ গেছৰ নিৰ্গমন হ্ৰাস কৰাত সহায়ক হ’ব পাৰে আৰু গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ প্ৰভাৱ কম কৰিব পাৰি। এই শক্তিৰ উৎসসমূহ পৰিষ্কাৰ আৰু বহনক্ষম, আৰু ইয়াৰ ব্যৱহাৰে জীৱাশ্ম ইন্ধনৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীলতা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

শক্তি দক্ষতাৰ ব্যৱস্থা

অট্টালিকা, পৰিবহণ আৰু উদ্যোগত শক্তিৰ কাৰ্যক্ষমতা উন্নত কৰিলেও সেউজ গৃহ গেছৰ নিৰ্গমন হ্ৰাস কৰাত সহায়ক হ’ব পাৰে। শক্তি-দক্ষ সঁজুলিৰ ব্যৱহাৰ, উন্নত ইনচুলেচন, আৰু অধিক কাৰ্যক্ষম পৰিবহণ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ আদি ব্যৱস্থাৰ জৰিয়তে এই কাম সম্ভৱ হ’ব পাৰে।

বন সংৰক্ষণ আৰু পুনৰ বনানীকৰণ

বনাঞ্চল সংৰক্ষণ আৰু পুনৰুদ্ধাৰে বায়ুমণ্ডলৰ পৰা কাৰ্বন ডাই অক্সাইড আঁতৰাই গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। গছবোৰে সালোক সংশ্লেষণৰ জৰিয়তে বায়ুমণ্ডলৰ পৰা CO2 শোষণ কৰে, আৰু ইয়াক কাৰ্বন ছিঙ্ক হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিলে বায়ুমণ্ডলত সেউজ গৃহ গেছৰ ঘনত্ব হ্ৰাস কৰাত সহায়ক হ’ব পাৰে।

বহনক্ষম কৃষি আৰু ভূমি ব্যৱহাৰৰ পদ্ধতি

বহনক্ষম কৃষি আৰু ভূমি ব্যৱহাৰৰ পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰিলে, যেনে খেতি হ্ৰাস কৰা, আৱৰণ শস্য ব্যৱহাৰ কৰা, আৰু পশুধনৰ সংখ্যা হ্ৰাস কৰা আদিয়ে সেউজ গৃহ গেছৰ নিৰ্গমন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু মাটিৰ স্বাস্থ্যৰ উন্নতি সাধন কৰিব পাৰে। এই পদ্ধতিসমূহে মাটিত কাৰ্বন সংৰক্ষণ বৃদ্ধিতো সহায় কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ প্ৰভাৱ আৰু অধিক হ্ৰাস পায়।

কাৰ্বন ধৰা আৰু সংৰক্ষণ

কাৰ্বন ধৰা আৰু সংৰক্ষণ প্ৰযুক্তিয়েও সেউজ গৃহ গেছৰ নিৰ্গমন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। এই প্ৰযুক্তিসমূহৰ ভিতৰত ঔদ্যোগিক প্ৰক্ৰিয়াৰ পৰা কাৰ্বন ডাই অক্সাইড ধৰি মাটিৰ তলত জমা কৰি বায়ুমণ্ডলত প্ৰৱেশ কৰাত বাধা দিয়ে।

Global Warming Essay in Assamese উপসংহাৰ

গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধি এক জৰুৰী বিষয় যাৰ বাবে বিশ্বৰ ব্যক্তি, চৰকাৰ আৰু সংস্থাৰ পৰা জৰুৰী ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ প্ৰয়োজন। গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ কাৰণ আৰু প্ৰভাৱ বুজি পাই আৰু নবীকৰণযোগ্য শক্তিৰ উৎস, শক্তি দক্ষতাৰ ব্যৱস্থা, বন সংৰক্ষণ, আৰু বহনক্ষম কৃষি পদ্ধতিৰ দৰে সমাধান ৰূপায়ণ কৰি আমি একেলগে কাম কৰি গোলকীয় উষ্ণতাৰ প্ৰভাৱ কম কৰিব পাৰো আনকি উলটিব পাৰো।

গোলকীয় উত্তাপ বৃদ্ধিয়ে হিমবাহৰ ওপৰত কি ধৰণৰ প্ৰভাৱ পেলায়

গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিয়ে হিমবাহৰ ওপৰত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলায়। উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ লগে লগে হিমবাহবোৰে নতুন বৰফ আৰু বৰফ জমা কৰিব পৰাতকৈ অধিক দ্ৰুত হাৰত গলিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ ফলত হিমবাহত বৰফৰ ভৰ সামগ্ৰিকভাৱে হেৰুৱাই পেলোৱা হয়, যাৰ ফলত এক পৰিসৰৰ নেতিবাচক পৰিণতি হ’ব পাৰে।

হিমবাহৰ ওপৰত গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ অন্যতম উল্লেখযোগ্য প্ৰভাৱ হ’ল ইয়াৰ আকাৰ আৰু আয়তন হ্ৰাস। আৰ্কটিক, এন্টাৰ্কটিকা, হিমালয়ৰ দৰে পাহাৰীয়া অঞ্চলকে ধৰি বিশ্বৰ বহু ঠাইত হিমবাহ সংকুচিত হৈছে। এই বৰফৰ ভৰৰ ক্ষতিৰ ফলত জলসম্পদৰ বাবে হিমবাহৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল পৰিৱেশ তন্ত্ৰ আৰু মানৱ জনসংখ্যাৰ বাবে গুৰুতৰ পৰিণতি হ’ব পাৰে।

বৰফৰ ভৰ হেৰুৱাৰ উপৰিও গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ ফলত হিমবাহৰ পৃষ্ঠত গলিত পানীৰ হ্ৰদ গঠন হ’ব পাৰে। এই হ্ৰদবোৰৰ ফলত বৰফ অস্থিৰ হৈ পৰিব পাৰে, যাৰ ফলত পৰিবহণ বা বিনোদনৰ বাবে হিমবাহৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীলসকলৰ বাবে ফাট আৰু অন্যান্য বিপদৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

সামগ্ৰিকভাৱে গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিয়ে বিশ্বৰ হিমবাহত যথেষ্ট পৰিৱৰ্তন আনিছে, যাৰ সম্ভাৱ্য পৰিণতি পৰিৱেশ আৰু মানৱ সমাজ উভয়ৰে বাবে সুদূৰপ্ৰসাৰী।

FAQs on Global Warming Essay in Assamese Language

প্ৰশ্ন 1 গোলকীয় উষ্ণতাৰ কাৰণবোৰ তালিকাভুক্ত কৰক।

 

এ.১ গোলকীয় উষ্ণতাৰ বিভিন্ন কাৰণ প্ৰাকৃতিক আৰু মানৱনিৰ্মিত। প্ৰাকৃতিক গেছৰ ভিতৰত আছে সেউজগৃহ গেছ, আগ্নেয়গিৰিৰ বিস্ফোৰণ, মিথেন গেছ আৰু অধিক। পৰৱৰ্তী সময়ত, মানৱনিৰ্মিত কাৰণবোৰ হৈছে বনধ্বংস, খনন, গৰু পালন, জীৱাশ্ম ইন্ধন জ্বলা আৰু অধিক।

 

প্ৰশ্ন ২ গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধি কেনেকৈ বন্ধ কৰিব পাৰি?

 

এ.২ গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধি ব্যক্তি আৰু চৰকাৰৰ যৌথ প্ৰচেষ্টাৰ দ্বাৰা বন্ধ কৰিব পাৰি। বনধ্বংস নিষিদ্ধ কৰিব লাগিব আৰু গছ বোৰ অধিক ৰোপণ কৰিব লাগিব। অটোমোবাইলৰ ব্যৱহাৰ সীমিত হ’ব লাগিব আৰু পুনৰ্ব্যৱহাৰক উৎসাহিত কৰিব লাগিব।

 

 

গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ ওপৰত প্ৰবন্ধ | Global Warming Essay in Assamese Article Source wikipedia

 

 

Post a Comment

Previous Post Next Post