আমাৰ বিদ্যালয় ৰচনা | Essay on My School in Assamese

Essay on My School in Assamese:- 

সকলোৱে তেওঁলোকৰ বিদ্যালয়ভাল পায়, মইও ভাল পাওঁ। ইয়াত Essay on My School in Assamese আছে। মই আশা কৰোঁ আপুনি আমাৰ বিদ্যালয় ৰচনা ভাল পাব। 

যদি আপুনি ভাল পায় তেন্তে ইয়াক ভাগ বতৰা কৰিবলৈ নাপাহৰিব। এইবোৰ সঁচাকৈয়ে প্ৰতিজন শ্ৰেণীৰ শিক্ষাৰ্থীৰ বাবে ভালদৰে লিখা হৈছে।

আমাৰ বিদ্যালয় ৰচনা | Essay on My School in Assamese 200 Words

Essay on My School in Assamese



এখন বিদ্যালয় হৈছে শিক্ষা আৰু শিক্ষাৰ স্থান। এখন ভাল বিদ্যালয়লৈ গৈ, এজন ব্যক্তিৰ আৰু বহুতো সুযোগ আছে আৰু তেওঁ নিজৰ বিভিন্ন প্ৰতিভাঅনুশীলন কৰিব পাৰে। মই সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বিদ্যালয়লৈ যাবলৈ পাই গৌৰৱান্বিত, মই জানো। মই ছেইণ্ট মেৰী হাই স্কুলত অধ্যয়ন কৰোঁ।

মোৰ স্কুলৰ ভৱনটো বহুত ডাঙৰ, আৰু আপুনি ইয়াক দূৰৰ পৰা চাব পাৰে। খেলপথাৰ মোৰ প্ৰিয় অংশ কিয়নো ই এনে এক ঠাই যত শিশুসকল সদায় সুখী থাকে, আৰু তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ বন্ধুবৰ্গৰ সৈতে ভাল সময় কটোৱাৰ সুযোগ পায়।

মই মোৰ বিদ্যালয় আৰু ইয়াত বাস কৰা লোকসকলৰ বিষয়ে সকলো ভাল পাওঁ। মই ভাল পাওঁ আমাৰ শিক্ষকসকল কেনেকৈ ইমান জ্ঞানী আৰু তেওঁলোকে কেনেকৈ আমাক পৃথিৱীৰ বিষয়ে শিকাবলৈ উৎসাহিত হয়।

আমাৰ শিক্ষকসকলে আমাক আমোদজনক কাম আৰু কাৰ্যকলাপ তৈয়াৰ কৰে যি আমাক আমাৰ দক্ষতা বিকাশত সহায় কৰে। এই কাম আৰু কাৰ্যকলাপবোৰ হৈছে আমাক ভৱিষ্যতৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা যাতে আমি আমাৰ সপোনবোৰ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰো।

মোৰ বিদ্যালয়ে আমাক বহুতো সুবিধা প্ৰদান কৰে যেনে বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ কিতাপৰে ভৰ্তি পুথিভঁৰাল আৰু ভাল মানদণ্ডৰ ছফ্টৱেৰৰ সৈতে কম্পিউটাৰ পৰীক্ষাগাৰ যাতে আমি শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বিভিন্ন ধৰণে শিকিবলৈ সম্পদ থাকে।

আমাৰ বিদ্যালয়ে আমাক বিভিন্ন কাৰ্যকলাপ আৰু প্ৰতিযোগিতাত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰে। প্ৰতিযোগিতাৰ বাবে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিলে মোক মোৰ দক্ষতা প্ৰদৰ্শন কৰাৰ আৰু মোৰ বিদ্যালয়ৰ শিক্ষক আৰু বন্ধুবৰ্গক মই যি প্ৰাপ্ত কৰিছোঁ তাৰ বাবে গৌৰৱান্বিত কৰাৰ সুযোগ দিয়ে কিয়নো তেওঁলোকৰ হৃদয়ত সদায় মোৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ আগ্ৰহ থাকে।

মই মোৰ বিদ্যালয়ত উপস্থিত হৈ সঁচাকৈয়ে সুখী, আৰু মই বিশ্বাস কৰোঁ যে সকলোৱে মোৰ দৰে এখন বিদ্যালয়ৰ যোগ্য। সকলোৰে এটা ঠাই থাকিব লাগে যত তেওঁলোকে অধিক শিকিব পাৰে আৰু পৃথিৱীখন সলনি কৰিবলৈ লক্ষ্য আৰু সপোন বিকশিত কৰিব পাৰে।

Short Essay on My School in Assamese (150 Words) for Class 1, 2

জ্ঞান আহৰণৰ বাবে বিদ্যালয় হৈছে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থান। আমি সকলোৱে বিদ্যালয়লৈ গৈছিলো আৰু এতিয়া মই দিল্লী পাব্লিক বয়জ স্কুলৰ ছাত্ৰ। মই মোৰ বিদ্যালয়খন বহুত ভাল পাওঁ। মোৰ বিদ্যালয়খন অঞ্চলটোৰ অন্যতম জনপ্ৰিয় বিদ্যালয়।

ইয়াত ১০ তকৈও অধিক শিক্ষাৰ্থীৰ সৈতে এটা ডাঙৰ চৌহদ আছে। বিদ্যালয় চৌহদত সঁচাকৈয়ে এটা আশ্চৰ্যকৰ আৰু ধুনীয়া ফুলৰ বাগিচা আছে। মূল কমপ্লেক্সত চাৰিটা ডাঙৰ অট্টালিকা আছে। এটা ভৱন কৰ্মচাৰী আৰু শিক্ষকৰ বাবে আৰু আন শ্ৰেণীকোঠা আৰু পৰীক্ষাগাৰৰ বাবে।

ভাল ফলাফল দিয়াৰ বাবে আমাৰ বিদ্যালয়ৰ নাম ভাল। প্ৰতি বছৰে আমি বহুতো মেধাৱী শিক্ষাৰ্থী পাওঁ যিয়ে সমগ্ৰ শিক্ষা পৰিষদৰ মাজত সঁচাকৈয়ে ভাল ফলাফল দিয়ে।

আমাৰ বিদ্যালয়ৰ অধ্যক্ষ এজন সঁচাকৈয়ে স্মাৰ্ট আৰু বুদ্ধিমান ব্যক্তি। তেওঁ আমাৰ বিদ্যালয়ৰ উন্নতিৰ বাবে উৎকৃষ্টতা ব্যৱহাৰ কৰি আছে। এই বিদ্যালয়ৰ এজন শিক্ষাৰ্থী হিচাপে, মই সদায় গৌৰৱ অনুভৱ কৰোঁ।

Read More:- 

আমাৰ বিদ্যালয় ৰচনা | My School Essay in Assamese  for Class 3, 4 (300 Words)

Essay on My School in Assamese



পৰিচয়:

মোৰ বিদ্যালয় খন মোৰ বাবে এটা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ ঠাই। সকলোৱে তেওঁলোকৰ বিদ্যালয় ভাল পায়। আমি সকলোৱে জানো যে বিদ্যালয় সঁচাকৈয়ে এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰতিষ্ঠান যত মানুহে শিক্ষা লাভ কৰিবলৈ যায়। ইয়াত মই আপোনালোকক মোৰ বিদ্যালয়ৰ বিষয়ে সকলো কম। মই নৱম শ্ৰেণীৰ ছাত্ৰ।

মোৰ বিদ্যালয়:

মোৰ বিদ্যালয়ৰ নাম মুম্বাই চেণ্ট্ৰেল বয়েজ স্কুল। মই ইয়াত চাৰি বছৰ ধৰি পঢ়ি আছো। মোৰ বিদ্যালয়খন অঞ্চলটোৰ শীৰ্ষ আৰু জনপ্ৰিয় বিদ্যালয়সমূহৰ ভিতৰত এটা। মোৰ বিদ্যালয়ৰ এলেকাটো সঁচাকৈয়ে বিশাল কাৰণ ইয়াত সঁচাকৈয়ে বহুসংখ্যক শিক্ষাৰ্থী আৰু শিক্ষক আছে। তৃতীয় ভৱনটোত আমাৰ এখন বিদ্যালয়ৰ পুথিভঁৰাল আছে।

ইয়াত পঢ়ক:-

  1. Essay on Television in Assamese
  2. APJ ABDUL KALAM ESSAY IN Assamese
  3. Computer Essay in Assamese Language

শিক্ষাৰ্থী:

আমাৰ বিদ্যালয়ত পাঁচটা শ্ৰেণীত এহেজাৰৰো অধিক সক্ৰিয় শিক্ষাৰ্থী আছে। প্ৰতিটো শ্ৰেণীক তিনি বা চাৰিটা শ্ৰেণীত বিভক্ত কৰা হৈছে। মই নৱম শ্ৰেণীৰ ছাত্ৰ আৰু বিশাখাত আছো। শাখাটোত আমাৰ মুঠ ৩০ জন শিক্ষাৰ্থী আছে। আমাৰ বিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীসকল সঁচাকৈয়ে স্মাৰ্ট আৰু অধ্যয়নত ভাল।

শিক্ষক:

গোটেই বিদ্যালয়খনত প্ৰায় ৪০ জন শিক্ষক আছে। তেওঁলোকৰ এজন মোৰ প্ৰিয় শিক্ষক। তেওঁ শ্ৰীযুত শুক্লা। তেওঁ আমাৰ শ্ৰেণীশিক্ষক আৰু আমাক ইংৰাজী শিকায়। আমাৰ অধ্যক্ষ এজন চতুৰ আৰু প্ৰতিভাশালী শিক্ষক; তেওঁ খেলপথাৰত সঁচাকৈয়ে ভাল কৰি আছে। তেওঁ আমাৰ বিদ্যালয়খন এখন ভাল ঠাইলৈ লৈ যোৱাৰ বাবে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰি আছে।

খেল:

মোৰ বিদ্যালয়খন ক্ৰীড়াত সঁচাকৈয়ে মহান। ফুটবল, ক্ৰিকেট আৰু বাস্কেটবলৰ ওপৰত আমাৰ তিনিটা মুখ্য দল আছে। আমাৰ বিদ্যালয়খন যোৱা বছৰ এটা ক্ৰিকেট টুৰ্ণামেণ্টত আন্তঃবিদ্যালয় চেম্পিয়ন আছিল।

মই এজন নিয়মীয়া খেলুৱৈ আৰু আমাৰ দলৰ বাবে বেটছমেন হিচাপে খেলি আছো। যোৱা বছৰ, মই ফাইনেলত 55 ৰাণৰ মেচ-উইনিং ইনিংছ খেলিছিলো। আমাৰ বিদ্যালয়ৰ প্ৰতিটো ক্ৰীড়া দলে বিদ্যালয়খনৰ বাবে কিমানটা ট্ৰফী আৰু সন্মান আনিছে।

উপসংহাৰ:

মই মোৰ বিদ্যালয়খন বহুত ভাল পাওঁ। মই ইয়াত থকা শিক্ষাৰ্থী, শিক্ষক আৰু পৰিৱেশ ভাল পাওঁ।

Our School Essay in Assamese  for Class 5, 6 (350 Words)

আমাৰ বিদ্যালয়:

আমাৰ বিদ্যালয়খনক মুম্বাইৰ আইডিয়েল স্পৰ্টছ স্কুল ফৰ বয়জ বুলি কোৱা হয়। মই তাত নৱম শ্ৰেণীৰ ছাত্ৰ। মই এজন নিয়মীয়া বিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থী আৰু মই মোৰ বিদ্যালয়ক বহুত ভাল পাওঁ।

আমাৰ ভাল ফলাফল আৰু স্থানীয় ক্ৰীড়াত ভাল অৱদানৰ বাবে আমাৰ বিদ্যালয়খন এই ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট জনপ্ৰিয়। আমাৰ বিদ্যালয়খন মুখ্যতঃ এখন ক্ৰীড়া বিদ্যালয়। আমি ইয়াত অধ্যয়নৰ সৈতে চাৰিটা মুখ্য খেল শিকিছোঁ: ক্ৰিকেট, ফুটবল, হকী আৰু বাস্কেটবল। মই নিজেই এজন ক্ৰিকেটাৰ আৰু ইয়াক শিকিআছো।

শিক্ষাৰ্থী আৰু শিক্ষক:

আমাৰ বিদ্যালয়ত ২০০ তকৈও অধিক শিক্ষাৰ্থী আছে আৰু আমি সকলোৱে ইয়াত হোষ্টেলত বাস কৰোঁ। 

বিদ্যালয়খন সম্পূৰ্ণৰূপে আৱাসিক আৰু বিদ্যালয় অঞ্চলত আমাৰ নিজা এলেকা আছে। আমাক বাহিৰলৈ যাবলৈ নিষেধ কৰা হৈছে।

আমি সঁচাকৈয়ে ইয়াত পৰিৱেশ উপভোগ কৰোঁ। বিদ্যালয়খনত সুন্দৰ দৃশ্যৰ সৈতে এটা বিশাল এলেকা আছে। 

আমাৰ প্ৰায় 10 জন শিক্ষক আছে; তেওঁলোকৰ বেছিভাগেই ক্ৰীড়া প্ৰশিক্ষক। তেওঁলোকে আমাৰ লগত হোষ্টেলতো বাস কৰে।

আমি ১০ টা শাখাত বিভক্ত আৰু প্ৰতিটো শাখাত ২০ জন শিক্ষাৰ্থী আছে। আমি শ্ৰেণী অনুসৰি খাওঁ, জীয়াই থাকো, শুওঁ আৰু পঢ়ো। 

মোৰ শাখাত মোৰ কিছুমান ভাল বন্ধু আছে। এই ক্ৰীড়া বিদ্যালয়খনৰ অধ্যক্ষ আৰু প্ৰতিষ্ঠাপক হৈছে শ্ৰী সুনীল দত্ত। 

তেওঁ নিজে এজন প্ৰাক্তন ক্ৰিকেটাৰ আৰু অতি সফল কেৰিয়াৰৰ সৈতে দহ বছৰ ধৰি প্ৰথম শ্ৰেণীৰ ক্ৰিকেট খেলিছিল।

আমি ক্ৰিকেটত আছোঁ:

মই বিশ্বাস কৰোঁ যে আমাৰ বিদ্যালয়ৰ দলটো মুম্বাই চহৰৰ শ্ৰেষ্ঠ বিদ্যালয় ক্ৰিকেট দল। 

আমি এইটো বহুবাৰ প্ৰমাণ কৰিছো। আমাৰ পাঁচটা আন্তঃ-বিদ্যালয় চেম্পিয়নশ্বিপ আছে, তথাপিও বিদ্যালয় আৰম্ভ হোৱাৰ দহ বছৰ হল। আমি আন কিছুমান ক্ৰীড়াতো যথেষ্ট সফলতা দেখুৱাইছো।

আমি ফুটবলত আছোঁ:

আমাৰ ফুটবল দলটোও সঁচাকৈয়ে শক্তিশালী, যোৱা বছৰ আমি চেম্পিয়ন আছিলোঁ আৰু যোৱা বছৰ আমি ৰানাৰ্ছ-আপ হৈছিলোঁ। 

আমাৰ বিদ্যালয়ত বহুত যুৱ প্ৰতিভা আছে। মই আশা কৰোঁ এই ফুটবলাৰসকলে এদিন দেশৰ হৈ খেলিব।

উপসংহাৰ:

এই চমৎকাৰ বিদ্যালয়খনৰ অংশ হোৱাটো মোৰ বাবে সঁচাকৈয়ে এটা ভাল অভিজ্ঞতা। মই মোৰ বিদ্যালয়খন বহুত ভাল পাওঁ।

My School Essay in Assamese  for Class 7, 8 (400 Words)

Essay on My School in Assamese



পৰিচয়:

মোৰ নাম সঞ্জয় আৰু মই হাৰিয়ানাৰ এখন গাঁৱৰ পৰা আছোঁ। মই মোৰ নিজৰ গাঁৱৰ আইডিয়েল বয়জ হাই স্কুল নামৰ এখন বিদ্যালয়ত পঢ়িছোঁ। 

মোৰ ঘৰৰ পৰা তালৈ খোজ কাঢ়িবলৈ মাত্ৰ ৫ মিনিটৰ প্ৰয়োজন। আমাৰ বিদ্যালয়খন যথেষ্ট জনপ্ৰিয় আৰু প্ৰতিটো শ্ৰেণীতে খুব ভাল কৰি আছে। আজি মই মোৰ বিদ্যালয়ৰ বিষয়ে কিবা লিখিম।

মোৰ বিদ্যালয়:

মই আগতে কোৱাৰ দৰে, মোৰ বিদ্যালয়ৰ নাম হৈছে আইডিয়েল বয়জ হাই স্কুল। 

আমাৰ বিদ্যালয়খন চহৰৰ বিদ্যালয়ৰ দৰে খুব ডাঙৰ বিদ্যালয় নহয়, কিন্তু আমি আমাৰ এলেকাত যথেষ্ট ডাঙৰ। 

ষষ্ঠ শ্ৰেণীৰ পৰা দশম শ্ৰেণীলৈকে শিক্ষাৰ্থীসকলে বিদ্যালয়ত অধ্যয়ন কৰে।

আমাৰ বিদ্যালয়ত ভাল পৰীক্ষাগাৰ, এটা কম্পিউটাৰ শাখা, এটা পুথিভঁৰাল আৰু বিজ্ঞান অনুশীলন ক্ষেত্ৰৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ আছে। 

এইবোৰে আমাক আমাৰ নিয়মীয়া অধ্যয়নৰ বাহিৰত কিবা শিকাত সহায় কৰিছে।

আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ, আমাৰ বিদ্যালয়ত কিছুমান দূৰদৰ্শী শিক্ষক আছে যিসকলে আমাক এক নম্বৰ কৰিবলৈ কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰি আছে। 

তেওঁৰ পাঠ্যক্ৰমৰ বাহিৰৰ ৰণনীতিবোৰ সঁচাকৈয়ে অবিশ্বাস্য, যি আমাৰ বিদ্যালয়ক আগুৱাই লৈ গৈছে।

Read More:- 

বিদ্যালয় ভৱন আৰু অন্যান্য:

আমাৰ বিদ্যালয়ত মুঠ তিনিটা অট্টালিকা আছে। দুটা অট্টালিকা দুমহলীয়া আৰু এটা মহলা। 

দুটা অট্টালিকা শ্ৰেণীকোঠা হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয় আৰু আনটো শিক্ষক আৰু কৰ্মচাৰীৰ বাবে।

আমাৰ বিদ্যালয়ভৱনটো বহুত পুৰণি কাৰণ ই এখন অতি পুৰণি বিদ্যালয়। 

মই এইটোও শুনিছোঁ যে মোৰ ককা-আইতাই একেখন বিদ্যালয়তে পঢ়ি আছিল। 

কিন্তু তেওঁলোকে শেহতীয়া বছৰবোৰত ভৱনৰ আন্তঃগাঁথনি সলনি কৰিছে।

শৈক্ষিক ভৱনত, আমাৰ এখন অতি ডাঙৰ বিদ্যালয় পুথিভঁৰাল আছে। 

ইয়াত 2,000 তকৈও অধিক কিতাপ আছে। মই পুথিভঁৰালৰ এজন নিয়মীয়া ব্যক্তি। 

মই কিতাপ পঢ়ি ভাল পাওঁ। আমাৰ একেটা ভৱনতে এটা বিজ্ঞান পৰীক্ষাগাৰ আছে।

আমাৰ বিদ্যালয়ে বিজ্ঞানত যথেষ্ট ভাল কাম কৰি আছে, বিশেষকৈ বিজ্ঞান মেলাত। 

যোৱা বছৰ আমি শিক্ষাৰ্থীসকলৰ দ্বাৰা সৃষ্টি কৰা এটা সঁচাকৈয়ে সৃষ্টিশীল বৈজ্ঞানিক প্ৰবন্ধৰ বাবে ৰূপৰ পদক পাইছিলো।

শিক্ষাৰ্থী আৰু শিক্ষক:

আমাৰ বিদ্যালয়ত ৫০০ তকৈও অধিক শিক্ষাৰ্থী আছে। আমাৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে ইজনে সিজনক শিক্ষকসকলৰ সৈতে অতি নম্ৰ আৰু ভাল ব্যৱহাৰ কৰে। বেছিভাগ শিক্ষাৰ্থী সঁচাকৈয়ে চমৎকাৰ আৰু ভাল ফলাফল দি আছে।

আমাৰ ওচৰত শিকাবলৈ প্ৰায় ২০ জন শিক্ষক আছে। আমাৰ শিক্ষকসকল সঁচাকৈয়ে দূৰদৰ্শী আৰু প্ৰতিভাশালী। 

তেওঁলোকে বিদ্যালয়খনৰ বাবে তেওঁলোকৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰদান কৰিছে আৰু আমাক হাৰিয়ানাৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ বিদ্যালয় হিচাপে লৈছে। মই আশা কৰোঁ আমি অধিক ভাল স্থান পাম।

আমাৰ বিদ্যালয়ৰ অধ্যক্ষ হৈছে নিতেশ মালহোত্ৰা, এজন নেতা যি সন্মুখৰ পৰা নেতৃত্ব দি আছে। 

তেওঁ বিদ্যালয়ৰ সকলো বস্তুৰ বাবে সিদ্ধান্ত লওঁতা। আৰু তেওঁ সঁচাকৈয়ে আশ্চৰ্যকৰ কাম কৰি আছে।

উপসংহাৰ:

মই মোৰ বিদ্যালয়খন বহুত ভাল পাওঁ।

Long Essay on My School in Assamese  for Class 9, 10 (500 Words)

Essay on My School in Assamese



পৰিচয়:

বিদ্যালয়বোৰ সকলোৰে বাবে সঁচাকৈয়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ। সকলোৱে এখন বিদ্যালয়ত পঢ়িব লাগিব। 

আমাৰ শিক্ষা জীৱন তাৰ পৰাআৰম্ভ হয়। নমস্কাৰ, মোৰ নাম ছানিয়া আহমেদ; মই ভাৰতৰ আহমেদাবাদৰ পৰা আছোঁ।

আহমেদাবাদ হৈছে ভাৰতৰ আটাইতকৈ ধুনীয়া, শান্ত, শান্ত আৰু শান্তিপূৰ্ণ চহৰসমূহৰ ভিতৰত এখন। 

মই ইয়াত নৱম শ্ৰেণীৰ এখন বিদ্যালয়ত পঢ়ি আছোঁ। মই আজি ইয়াত মোৰ বিদ্যালয়ৰ বিষয়ে আপোনালোকক সকলো কম।

মোৰ বিদ্যালয়:

মোৰ স্কুলৰ নাম আইডিয়েল গাৰ্লছ হাই স্কুল। মই এই বিদ্যালয়ত সপ্তম শ্ৰেণীত অধ্যয়ন কৰোঁ। 

আমাৰ বিদ্যালয়ত ১০০০ তকৈও অধিক শিক্ষাৰ্থী আছে। প্ৰায় ৫০ জন শিক্ষকে ইয়াত শিক্ষকতা কৰি আছে।

বিদ্যালয়খনত চাৰিটা অট্টালিকা আছে। প্ৰতিটো অট্টালিকা দুমহলীয়া আৰু এইবোৰ সঁচাকৈয়ে ডাঙৰ অট্টালিকা। 

আমাৰ বিদ্যালয়খন অঞ্চলটোত বহুত জনপ্ৰিয়। আমি আন বিদ্যালয়ৰ সৈতে ভালদৰে প্ৰতিযোগিতা কৰি আছো। 

মোৰ বিদ্যালয়ত ভাল পোৱাৰ বাবে বহুতো সুবিধা আৰু অন্যান্য বস্তু আছে।

মোৰ বিদ্যালয়ৰ অধ্যক্ষ:

মোৰ বিদ্যালয়ৰ অধ্যক্ষ হৈছে নেহা শৰ্মা। তেওঁ এগৰাকী মহিলা যি শিক্ষা আৰু শিক্ষাৰ প্ৰতি উৎসাহী। 

তাই আমাৰ বিদ্যালয়খনক উন্নত স্থানলৈ লৈ যোৱাৰ বাবে যথাসাধিকাৰ চেষ্টা কৰি আছে। নেহা মেমৰ বয়স প্ৰায় ৩৫ বছৰ আৰু তেওঁৰ দুটা সন্তান আছে।

তাই এগৰাকী প্ৰকৃত নেতা আৰু আমাৰ বিদ্যালয়ক সন্মুখৰ পৰা নেতৃত্ব দি আছে। 

তাইৰ চিন্তাধাৰা সঁচাকৈয়ে বেলেগ, আৰু তাই আমাৰ বিদ্যালয়ৰ চিন্তাধাৰাৰ পৰিৱেশ বেলেগ ধৰণে সলনি কৰি আছে। 

তেওঁলোকে বিদ্যালয়খনত এনেঅবিশ্বাস্য আৰু সাহসী পৰিৱৰ্তন আনিছে। 

তাই প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হবলৈ আৰু সেইবোৰ সফলতাৰে সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ ভাল পায়।

মোৰ শ্ৰেণী শিক্ষক:

মোৰ শ্ৰেণী শিক্ষকৰ নাম ছানিয়া শৰ্মা, তেওঁ আমাৰ ইংৰাজী শিক্ষয়িত্ৰীও। তাই এগৰাকী অতি স্মাৰ্ট শিক্ষয়িত্ৰী। 

তেওঁৰ বহুতো ভাল গুণ আছে যিবোৰ মই ইয়াত উল্লেখ কৰিব পাৰো। তাই কেতিয়াও শ্ৰেণীত পলম নকৰে আৰু সদায় আমাক সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ শিকায়।

তেওঁ এগৰাকী আকৰ্ষণীয় মহিলা আৰু সদায় হাঁহি থাকে। যদি আমি ভুল কৰোঁ তেন্তে তাই কেতিয়াও আমাক চিঞৰি নাথাকে। 

কিন্তু কেতিয়াবা তাই অধ্যয়ন আৰু নিয়ম পালনৰ বিষয়ে অতি কঠোৰ হয়।

খেলৰ ওপৰত মোৰ বিদ্যালয়:

ক্ৰীড়া সঁচাকৈয়ে প্ৰতিখন বিদ্যালয়ৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ; আমিও জড়িত।

ছোৱালীৰ বিদ্যালয় হিচাপে, আমি প্ৰতিখন খেলত অংশগ্ৰহণ নকৰোঁ, কিন্তু তথাপিও, আমাৰ কিছুমান শক্তিশালী ক্ৰীড়া দল আছে। 

মই এজন বাস্কেটবল খেলুৱৈ, কাৰণ মোৰ উচ্চতা ভাল। আমি যোৱা আন্তঃ-বিদ্যালয় বাস্কেটবল চেম্পিয়নশ্বিপত চেম্পিয়ন হৈছিলোঁ। মই প্ৰতিযোগিতাখনৰ শ্ৰেষ্ঠ খেলুৱৈ আছিলোঁ।

আন এটা ডাঙৰ দল হল ফুটবল দল। সেইবোৰ সঁচাকৈয়ে ক্ষেত্ৰখনত আশ্চৰ্যজনক প্ৰদৰ্শন। 

তেওঁলোকে বিদ্যালয়খনৰ বাবে কিছুমান পদকও আনিছে। আমাৰ ক্ৰিকেট দলখেলপথাৰত অলপ দুৰ্বল, কিন্তু আমি ক্ৰিকেট দলৰ বাবে এজন নতুন প্ৰশিক্ষক পাইছো। আমি আশা কৰোঁ যে আমি ক্ৰিকেটতো আগবাঢ়িম।

মোৰ বিদ্যালয়পুথিভঁৰাল:

আমাৰ বিদ্যালয়ত সঁচাকৈয়ে এটা ডাঙৰ আৰু সমৃদ্ধ বিদ্যালয়পুথিভঁৰাল আছে। 

ইয়াত দহ হাজাৰৰো অধিক কিতাপ আছে। পুথিভঁৰালটো সঁচাকৈয়ে ডাঙৰ আৰু প্ৰশস্ত। 

আমাৰ তাত বিনামূলীয়া প্ৰৱেশাধিকাৰ আছে। আমাৰ প্ৰতি সপ্তাহত ৫ খন কিতাপ থাকিব পাৰে। 

মই এজন কিতাপ প্ৰেমী আৰু মই সদায় পুথিভঁৰালৰ পৰা কিতাপ পাবলৈ চেষ্টা কৰোঁ।

উপসংহাৰ:

মোৰ বিদ্যালয় এতিয়ালৈকে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বিদ্যালয়; মই মোৰ বিদ্যালয়খন বহুত ভাল পাওঁ।

My School Assamese Essay in Assamese

ভূমিকা : আই এইচ-এছ আৰু এম.পি. স্কুললৈ যাওঁ চহৰৰ ব্যৱসায়িক কেন্দ্ৰৰ পৰা অলপ দূৰত্বত অৱস্থিত। এই বিদ্যালয়খন ১৯২৫ চনত ৰামপুৰৰ ৰজাই নিৰ্মাণ কৰিছিল। আগতে ই কলিকতা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধীনত আছিল। ১৯৪৮ চনৰ পৰা ই গৌহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধীনলৈ আহে। কিন্তু আজিকালি ই মাধ্যমিক শিক্ষা ব’ৰ্ড, অসমৰ অধীনলৈ আহে।

স্থানঃ আমাৰ বিদ্যালয়খন চহৰৰ পূব অঞ্চলত অৱস্থিত। তিনিওফালে ৰাস্তাৰে আগুৰি আছে। চতুৰ্থ ফালে এখন নদী বৈ আছে। সকলো ৰাস্তা ধাতুৰে নিৰ্মিত। এয়া ৰাজ্যৰ পি.ডব্লিউ. ডি বিভাগৰ তত্বাৱধানত আছে আৰু তেওঁৰ অৱস্থা ভাল।

স্কুলৰ বিৱৰণ : আমাৰ স্কুলৰ এটা ডাঙৰ চৌহদ আছে। এই চৌহদতে বিদ্যালয় ভৱন, ষ্টাফ কোৱাৰ্টাৰ, ল’ৰাৰ হোষ্টেল আৰু খেলপথাৰ। কলা আৰু বিজ্ঞান কক্ষত পৃথক পৃথক অট্টালিকা আছে। বিজ্ঞান কক্ষটো বিজ্ঞান পৰীক্ষাগাৰৰ লগত সংলগ্ন হৈ আছে। ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে পুথিভঁৰাল আৰু অধ্যয়ন কক্ষ আছে।

আমাৰ এটা ডাঙৰ অফিচ আছে। অফিচত চাৰিজন গেলামালৰ ব্যৱসায়ী। অফিচৰ এফালে অধ্যক্ষৰ কোঠা। সিপাৰে উপাধ্যক্ষৰ কোঠা। কাৰ্যালয়ৰ পৰা অলপ দূৰৈত এটা কৰিডৰেৰে পৃথক কৰা শিক্ষকৰ কোঠাটো।

ল’ৰাৰ বাবে কেণ্টিন আৰু কমন ৰুম আছে। সকলোবোৰ এটা অট্টালিকাতে আছে। কমন ৰুমত কেৰম আৰু টেবুল-টেনিছ। আলমাৰীত আন খেলৰ সামগ্ৰী ৰখা হয়। একাংশ শিক্ষক-শিক্ষয়িত্ৰীৰে গঠিত এখন সমিতিৰ দ্বাৰা পৰিচালিত এই কেন্টিন।

আমাৰ উপাধ্যক্ষ প্ৰতিষ্ঠাপক সমিতিৰ অধ্যক্ষ। এই কেন্টিনত আমি সতেজ আৰু সস্তীয়া বস্তু পাওঁ। কেণ্টিনখন ঠিকাদাৰে চলাই আছে, যিয়ে সুদৰ্শনভাৱে উপাৰ্জন কৰি আছে।

বিদ্যালয়খনত শিক্ষক আৰু অন্যান্য কৰ্মচাৰীৰ বাবে আৱাসিক থকাৰ ব্যৱস্থা আছে। লৰাৰ হোষ্টেলত পঞ্চাশজন লৰা থাকিব পাৰে।

আধা কোঠাত এজনকৈ ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আৰু বাকী আধা কোঠাত তিনিজনকৈ ছাত্ৰ-ছাত্ৰী থাকিব পাৰে। ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ নম্বৰ আৰু বিদ্যালয় পৰীক্ষাত ফলাফলৰ ভিত্তিত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক হোষ্টেলৰ স্থান আবণ্টন দিয়া হয়।

শ্ৰেণীত অনিয়মিত বা অধ্যয়নৰ সময়ত অনিয়মিত হ’লে বা তেওঁলোকৰ কাম-কাজ আৰু আচৰণ সন্তোষজনক নহলে হোষ্টেলৰ পৰা বহিষ্কাৰ হব পাৰে। আমাৰ ভাইচ প্ৰিন্সিপাল হোষ্টেলৰ ৱাৰ্ডেন আৰু জ্যেষ্ঠ শিক্ষক অধীক্ষক। আমাৰ বিদ্যালয়ত এটা ছাত্ৰ সন্থা আছে। প্ৰতি বছৰে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে নিৰ্বাচনৰ জৰিয়তে ছাত্ৰ সন্থা গঠন কৰে।

ছাত্ৰ সন্থাৰ এই নিৰ্বাচন মে’ বা জুন মাহত অনুষ্ঠিত হয়। আমাৰ শিক্ষকসকলৰো নিজা সংগঠন আছে। প্ৰতি বছৰে নিজৰ পিয়ন নিৰ্বাচন কৰে।

ছেপ্টেম্বৰ মাহত আমাৰ বাৰ্ষিক ক্ৰীড়া আৰু বিদ্যালয় সপ্তাহ আছে। অহা সপ্তাহত পুৰস্কাৰ-বিতৰণ হব। এই সকলোবোৰ কাৰ্যসূচী আমাৰ ছাত্ৰ সন্থাই শিক্ষকৰ তত্বাৱধানত আয়োজন কৰে।

আমাৰ বিদ্যালয়ত প্ৰায় ৪০০ ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আছে। সকলো শ্ৰেণীতে শিতান থাকে। প্ৰধান শিক্ষক আৰু ভাইচ প্ৰধান শিক্ষকৰ বাহিৰে ৩৪ গৰাকী শিক্ষক। কাৰ্যালয়ত ৪ জন গেলামালৰ ব্যৱসায়ী আৰু ৪ জন পিয়ন। ইয়াৰ বাহিৰেও দুজন চকীদাৰ, তিনিজন মালিক আৰু এজন ঝাড়ু দিয়া মানুহ আছে।

জটা বিদ্যালয় পুৱা ১০:৩০ বজাৰ পৰা আৰম্ভ হৈ ৪:৩০ বজালৈকে চলি থাকে। চতুৰ্থ ঘণ্টাৰ পিছত আধা ঘণ্টাৰ টিফিন হয়। শনিবাৰে এক বজাত বিদ্যালয় শেষ। আমাৰ শিক্ষকসকল ভাল আৰু যোগ্য।

তেওঁ আমাক বহুত ভালকৈ শিকাই। আমাৰ প্ৰধান শিক্ষকজন বৰ অনুশাসনশীল। তেওঁলোকৰ প্ৰচেষ্টা আৰু শিক্ষকসকলৰ সহযোগত আমাৰ বিদ্যালয়খন ৰাজ্যৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ বিদ্যালয়ত পৰিণত হৈছে। যোৱা দহ বছৰ ধৰি ইয়াৰ পৰীক্ষাৰ ফলাফল অতি ভাল হৈ আহিছে।

আচলতে ই আন বিদ্যালয়ৰ বাবেও এক আদৰ্শ হৈ পৰিছে। এপ্ৰিল মাহত নতুন অধিবেশন আৰম্ভ হলে বিদ্যালয়ত নামভৰ্তিৰ বাবে অতি ভিৰ হৈ পৰে। প্ৰৱেশ পৰীক্ষাৰ জৰিয়তে ১২ গৰাকী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক নামভৰ্তি কৰা হয়।

আমাৰ বিদ্যালয়ত চতুৰ্থ শ্ৰেণীৰ পৰা দ্বাদশ শ্ৰেণীলৈকে শ্ৰেণী আছে। ই এখন অসমীয়া মাধ্যমৰ বিদ্যালয়। কিন্তু আমাৰ প্ৰধান শিক্ষকে বড়ো আৰু হিন্দী মাধ্যমৰ জৰিয়তেও পঢ়াৰ চেষ্টা কৰিছে। পৰীক্ষামূলকভাৱে আৰম্ভ হব।

কিন্তু এই পৰীক্ষাটো নিশ্চিতভাৱে সফল হব, কাৰণ এই অঞ্চলত ভাল বড়ো আৰু হিন্দী মাধ্যমৰ বিদ্যালয় নাই। বড়ো আৰু হিন্দীভাষী ৰাইজে দীৰ্ঘদিন ধৰি এই দাবী কৰি আহিছে। ই কেৱল বিদ্যালয়খন, যি বহুভাষিক হ’ব পাৰে। এইটো এটা পৰীক্ষা, যিয়ে বিভিন্ন শ্ৰেণীৰ লোকৰ মাজত সামাজিক সংহতি আৰু সুসম্পৰ্ক গঢ়ি তুলিব।

My School Assamese Essay in Assamese উপসংহাৰ:

আমাৰ বিদ্যালয়খনে ক্ৰীড়াৰ ক্ষেত্ৰতো ভাল নাম অৰ্জন কৰিছে। যোৱা তিনি বছৰ ধৰি আমি আন্তঃবিদ্যালয় প্ৰতিযোগিতাত ‘ফুটবল-ট্ৰফী’ লাভ কৰিছো।

যোৱা বছৰ আমাৰ বিদ্যালয়ৰ এগৰাকী ছাত্ৰই নতুন দিল্লীত শিক্ষা মন্ত্ৰালয়ৰ উদ্যোগত অনুষ্ঠিত হোৱা ভাৰোত্তোলন প্ৰতিযোগিতাত প্ৰথম স্থান দখল কৰিছিল। এই বিদ্যালয়ৰ ছাত্ৰ হিচাপে গৌৰৱ অনুভৱ কৰিছো।

Leave a Comment