কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ৰচনা | Essay on Kaziranga National Park in Assamese

Essay on Kaziranga National Park in Assamese:- শ্ৰেণী 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 আৰু 12 ৰ বাবে Essay on Kaziranga National Park in Assamese পঢ়ক। 

৩০০ শব্দত শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে Essay on Kaziranga National Park in Assamese বিষয়ে অধিক শিকক। শিশুসকলৰ বাবে কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ওপৰত এটা চমু প্ৰবন্ধ লিখক।

Essay on Kaziranga National Park in Assamese



কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব ৰাজ্যৰ আটাইতকৈ পুৰণি। অসম ৰাজ্যত অৱস্থিত, ই সৰ্বাধিক সংখ্যক এক শিঙৰ গঁড়ৰ বাবে এক সুৰক্ষিত আশ্ৰয়স্থল হিচাপে বিখ্যাত। এটা নিৰ্দিষ্ট এলেকাত ইমান বৃহৎ সংখ্যক গঁড়ৰ বাবে ইয়াক বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ হিচাপেও ঘোষণা কৰা হৈছে।

 

ইয়াত পঢ়ক:- 

  1. Essay on Television in Assamese
  2. APJ ABDUL KALAM ESSAY IN Assamese
  3. Computer Essay in Assamese Language
  4. Assamese Essay in Assamese | 100+ অসমীয়া ৰচনা

 

 

এইটো গৌৰৱ আৰু সুখৰ বিষয় যে ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখনক বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছে, এনেদৰে সমগ্ৰ বিশ্বতে জনপ্ৰিয়। ইয়াৰ এক অতি সমৃদ্ধ জৈৱ বৈচিত্ৰ্য আছে যাৰ বাবে প্ৰতি বছৰে বহুতো পৰিভ্ৰমী চৰাই আহে, আৰু ই বৃহৎ সংখ্যক পৰ্যটককো আকৰ্ষিত কৰে।

আমি শিক্ষাৰ্থীসকলক কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ওপৰত Essay on Kaziranga National Park in Assamese আৰু Essay on Kaziranga National Park in Assamese ওপৰত এটা চমু প্ৰবন্ধ প্ৰদান কৰিছো।

 

Essay on the Kaziranga National Park in Assamese – 100 Words

 

পৰিৱেশ সুৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানসমূহে এক মহান ভূমিকা পালন কৰে ভাৰতৰ 104 খন ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ভিতৰত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হৈছে ভাৰতৰ আটাইতকৈ উল্লেখযোগ্য বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য। ১৯৭৪ চনত ইয়াক ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে নামাকৰণ কৰা হৈছিল।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত কেৱল পৃথিৱীৰ মহান এক শিঙৰ গঁড়ৰ বাসস্থান নহয়, কিন্তু অসমৰ বহুতো বিৰল বন্য প্ৰাণী যেনে বনৰীয়া পানী ম, হগ হৰিণও পোৱা যায়।  ইয়াক ২০০৬ চনত বাঘ সংৰক্ষিত অঞ্চল হিচাপেও ঘোষণা কৰা হৈছিল।

2018 চনৰ লোকপিয়ল অনুসৰি, কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ জনসংখ্যা 2413 টা গঁড়। বাৰ্ডলাইফ ইণ্টাৰনেচনেল নামৰ এটা গোলকীয় সংগঠনে ইয়াক এক গুৰুত্বপূৰ্ণ চৰাইৰ ক্ষেত্ৰ হিচাপে স্বীকৃতি দিছে। এজন পৰ্যটকই কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত (জীপ চাফাৰী আৰু এলিফেণ্ট চাফাৰী দুয়োটা) সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ চাফাৰী অভিজ্ঞতা উপভোগ কৰিব পাৰে।

 

Essay on the Kaziranga National Park in Assamese – 300 Words

Essay on Kaziranga National Park in Assamese

 

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান অসমৰ গোলাঘাট আৰু নগাঁও জিলাত অৱস্থিত আৰু ইয়াৰ ভাণ্ডাৰত এটা শিঙৰ গঁড় সংৰক্ষণ কৰে বুলি জনা যায়। ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখন ইউনেস্কোৰ বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰৰ অন্তৰ্গত আৰু মুঠ গঁড়ৰ জনসংখ্যাৰ দুই-তৃতীয়াংশ।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান 430 বৰ্গ কিলোমিটাৰ এলেকাত বিয়পি আছে আৰু ইয়াত বাঘ, হাতী, বনৰীয়া ম, জলাভূমি হৰিণ আৰু বহুতো বন্যপ্ৰাণীৰ প্ৰজাতি আছে। কেৱল জন্তুৱেই নহয়, এই উদ্যানখনত বিভিন্ন ধৰণৰ চৰাই আছে আৰু ই চৰাই প্ৰেমীসকলৰ বাবে এক চমৎকাৰ গন্তব্যস্থান।

কাজিৰঙাত উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীৰ জীৱনৰ এক বিশাল তালিকা আছে আৰু উদ্ভিদবোৰক তিনিটা শ্ৰেণীত শ্ৰেণীবদ্ধ কৰা হৈছে, যেনে ক্ৰান্তীয় চিৰসেউজ অৰণ্য, পলসুৱা বানপানী তৃণভূমি আৰু ক্ৰান্তীয় অৰ্ধ-সেউজীয়া অৰণ্য।

উদ্যানখন মুখ্যতঃ ইয়াৰ দীঘল হাতী ঘাঁহ আৰু জলাভূমিৰ বাবে চিনাক্ত কৰা হৈছে। ইয়াত বিভিন্ন ধৰণৰ হাইচিন্থ, লিলি আৰু পদুম অন্তৰ্ভুক্ত থাকে যি ভূমিখন সম্পূৰ্ণৰূপে ৰাজকীয় আৰু সুন্দৰ কৰি তোলে।

বনৰীয়া মহ আৰু এক শিঙৰ গঁড়ৰ মুখ্য জনসংখ্যা এই সন্মানীয় ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত অৱস্থিত। ইয়াৰ উপৰিও, বেংগল টাইগাৰ, এছিয়ান হাতী, , গঁড় আৰু জলাভূমিহৰি হৈছে এই উদ্যানখনৰ কেইটামান মুখ্য বন্যপ্ৰাণী।

ইয়াত 30 টাতকৈও অধিক স্তন্যপায়ী প্ৰাণী অন্তৰ্ভুক্ত আছে, যাৰ ভিতৰত 15 টা প্ৰজাতি বিপদাপন্ন গোটৰ অধীনত আছে। আন কিছুমান বন্যপ্ৰাণীৰ ভিতৰত আছে বগা-মুগা গিবন, ভাৰতীয় গৌৰ, ভাৰতীয় বনৰীয়া গাহৰি, ভুকোৱা হৰিণ, বেংগল শিয়াল, ভাৰতীয় নাভি, চীনা বেজাৰ, নিস্তেজ ভালুক, অসমী মকৰা, পাত বান্দৰ আৰু বহুতো।

সেয়েহে, এজন েই বিখ্যাত ঠাই লৈ যোৱা উচিত যিয়ে যথেষ্ট প্ৰদৰ্শন কৰে আৰু আমি প্ৰকৃতিৰ অলৌকিকতাবোৰ উপলব্ধি কৰোঁ। নৱেম্বৰ আৰু এপ্ৰিলৰ ভিতৰত এই ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখন ভ্ৰমণ কৰাটো সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ কিয়নো ই মানুহৰ সুৰক্ষা আৰু নিৰাপত্তাৰ বাবে বাৰিষা ঋতুত বন্ধ হয়।

আপুনি তালৈ জংঘল চাফাৰীৰ বাবে যাব পাৰে আৰু বিভিন্ন উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণী উপভোগ কৰিব পাৰে।

 

Essay on Kaziranga National Park in Assamese – 400 Words

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ভাৰতৰ অন্যতম বৃহৎ উদ্যান। উদ্যানখন আংশিকভাৱে গোলাঘাট জিলাত আৰু আংশিকভাৱে অসমৰ নগাঁও জিলাত অৱস্থিত। উদ্যানখন ক অসমৰ আটাইতকৈ পুৰণি উদ্যানহিচাপে গণ্য কৰা হয়।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানে উত্তৰে ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী আৰু দক্ষিণৰ কাৰ্বি আংলং পাহাৰৰ কাষৰ এক বিশাল অঞ্চল সামৰি লৈছে। কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানক বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছে কিয়নো ই এটা শিঙৰ গঁড়ৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ বাসস্থান। আগতে ই এক সংৰক্ষিত অৰণ্য আছিল, কিন্তু 1974 চনত ইয়াক ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল।

উদ্যানখনত বহুতো প্ৰজাতিৰ উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণী পোৱা যায়। কাজিৰঙাত পৃথিৱীৰ সৰ্বাধিক সংখ্যক গঁড় আৰু হাতী আছে। ইয়াৰ উপৰিও কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত বিভিন্ন ধৰণৰ হৰিণ, , বাঘ আৰু চৰাই পোৱা যায়। বহুতো পৰিভ্ৰমী চৰাই বিভিন্ন ঋতুত উদ্যানলৈ আহে।

বাৰ্ষিক বানপানী উদ্যানখনৰ বাবে এটা ডাঙৰ সমস্যা। প্ৰতি বছৰে বানপানীৰ ফলত উদ্যানখনৰ জন্তুবোৰৰ যথেষ্ট ক্ষতি হয়। এইটো আমাৰ দেশৰ গৌৰৱ আৰু এনেদৰে কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণ কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

 

Long Essay on Kaziranga National Park in Assamese – 500 Words

Essay on Kaziranga National Park in Assamese



 

Long Essay on Kaziranga National Park in Assamese  7, 8, 9 10, 11 আৰু 12 শ্ৰেণীৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে সহায়ক।

এই গোটেই পৃথিৱীখন কেৱল মানুহৰ বাবেই নহয়, আন সকলো প্ৰাণী, চৰাই আৰু গছৰ বাবেও বাস কৰে। কিন্তু, মানুহজন ইমানলোভী আছিল যে তেওঁ অৰণ্যবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰিছে আৰু তেওঁৰ প্ৰাকৃতিক বাসস্থানবোৰ দখল কৰিছে আৰু ইমান অসংবেদনশীল যে তেওঁলোকে সুখ আৰু সম্পদৰ বাবে চিকাৰ আৰু হত্যা কৰিব পাৰে।

মানুহৰ এই বেপৰোৱা আৰু অমানৱীয় মনোভাৱৰ ফলস্বৰূপে, বহুতো জীৱ-জন্তু আৰু চৰাই বিলুপ্ত হৈছে, বহুতো বিপদত পৰিছে আৰু এক একৰ বনাঞ্চল খহি পৰিছে। এনে কাৰ্য্য কৰি ইয়াক বিজয় বা ক্ষমতাৰ প্ৰদৰ্শন বুলি গণ্য কৰাটো মানুহৰ এটা ব্যংগ আৰু মূৰ্খতা।

 এনেদৰে, আমি জৈৱ বৈচিত্ৰ্য ধ্বংস কৰি ধ্বংসক আমন্ত্ৰণ জনাইছো। সেয়েহে, মানুহৰ হস্তক্ষেপৰ পৰা জীৱ-জন্তু আৰু চৰাইক সুৰক্ষিত বা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ, চৰকাৰে বহুতো বন াঞ্চল আৰু অন্যান্য অঞ্চলক বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য, ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আৰু সংৰক্ষিত বনাঞ্চল হিচাপে ঘোষণা কৰিছে।

এনে ঘোষণা কৰি, অঞ্চলবোৰ সুৰক্ষিত বুলি ঘোষণা কৰা হৈছে, আৰু এনে এলেকাবোৰত যিকোনো চিকাৰ, হত্যা বা জন্তুৰ আঘাতৰ সৈতে কঠোৰ ব্যৱস্থা আৰু শাস্তি জাৰি কৰা হৈছে।

সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতিত, ভাৰতত 104 খন ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আছে। কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ভাৰতৰ অন্যতম জনপ্ৰিয় ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান। ১৯৭৪ চনত ইয়াক ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল। 1974 চনৰ আগতে, কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান জুডি এখন সংৰক্ষিত বনাঞ্চল আছিল।

 ই ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব অংশৰ বহুতো উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু সুৰক্ষিত ঘৰ। উদ্যানখন অসম ৰাজ্যত অৱস্থিত। মন কৰিবলগীয়া যে ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখন অসম, গোলাঘাট আৰু নগাঁও জিলাৰ দুখন জিলাৰ কিছু অংশত অৱস্থিত।

উদ্যানখন প্ৰায় ১৭০ বৰ্গ মাইল এলেকাত বিয়পি আছে। ই অসমৰ আটাইতকৈ পুৰণি উদ্যানসমূহৰ ভিতৰত এটা। এটা শিঙৰ গঁড় কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ এক বিশেষ আকৰ্ষণ। ইয়াত কাজিৰঙাৰ ঘন অৰণ্যত ২৪১৩ টাতকৈও অধিক গঁড় আছে যত তেওঁলোকক মানুহৰ দ্বাৰা অমানৱীয় হত্যাৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰা হয়।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানে আন বহুতো প্ৰাণী, চৰাই আৰু উদ্ভিদৰ বাবে এক আশ্চৰ্যকৰ বাসস্থান প্ৰদান কৰে। এই অঞ্চলটো জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰে সমৃদ্ধ। এই ঋষি প্ৰাকৃতিক ঘৰটোত এটা শিঙৰ গঁড় আৰু বাঘ, হাতী, হগ হৰিণ, বনৰীয়া পানী মহ আদিকে ধৰি আন বহুতো জন্তু আছে।

2006 চনত, ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানক ভাৰতীয় ব্যাঘ্ৰ সংৰক্ষিত অঞ্চল হিচাপেও ঘোষণা কৰা হৈছিল। এইটো বাঘক মানুহৰ চিকাৰৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ কৰা হৈছে। গোটেই পৃথিৱীৰ পৰা বহুতো চৰাই প্ৰতি বছৰে এই সুন্দৰ প্ৰাকৃতিক বাসস্থানলৈ প্ৰব্ৰজন কৰে।

ই জৈৱ বৈচিত্ৰ্য আৰু ঠাইখনৰ পৰিস্থিতিতন্ত্ৰত সৌন্দৰ্যৰ সমৃদ্ধি একত্ৰিত কৰে। বিশ্বজুৰি জনাজাত বাৰ্ডলাইফ ইণ্টাৰনেচনেল নামৰ সংগঠনটোৱে ইয়াক “গুৰুত্বপূৰ্ণ চৰাইৰ এলেকা” বুলি চিনাক্ত কৰিছে।

পৃথিৱীৰ বহুতো পৰ্যটক প্ৰতি বছৰে এই ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখন উপভোগ কৰিবলৈ আৰু সুন্দৰ প্ৰাকৃতিক দৃশ্য উপভোগ কৰিবলৈ আহে। ই ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় অৰ্থনীতিক সংযোগ কৰে।

 

উপসংহাৰ:-

বাৰিষা কালত, ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ পানীকাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত ভৰি পৰে আৰু সেই ঋতুত ই দৰ্শনাৰ্থীৰ বাবে অগম্য হৈ পৰে। যোৱা অক্টোবৰৰ পৰা, ইয়াক স্থানীয় ৰাইজ আৰু পৰ্যটকৰ বাবে মুকলি কৰা হৈছে আৰু অক্টোবৰৰ পৰা এপ্ৰিললৈ এই উদ্যানখন ভ্ৰমণ কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময়।

 

Essay on Kaziranga National Park in Assamese – Essay 4

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ভাৰতৰ অসম ৰাজ্যত অৱস্থিত ইউনেস্ক’ৰ বিশ্ব ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰ। ৪৩০ বৰ্গ কিলোমিটাৰ এলেকাত বিস্তৃত এই উদ্যানখন এক শিংযুক্ত ভাৰতীয় গঁড়কে ধৰি বিভিন্ন ধৰণৰ বন্যপ্ৰাণীৰ অভয়াৰণ্য। এই উদ্যানখনত আন বহুতো প্ৰজাতিৰ উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীৰ বাসস্থানো আছে, যাৰ বাবে ই জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ হটস্পট।

১৯০৫ চনত স্থাপিত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান দেশৰ অন্যতম পুৰণি সংৰক্ষিত অঞ্চল। ঘাঁহনি, বনাঞ্চল, জলাশয়ৰ সমন্বয়ৰ বাবেও এই উদ্যানখন পৰিচিত। ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ বানপানীত অৱস্থিত এই উদ্যানখনৰ চাৰিওফালে ঘন অৰণ্য আৰু চাহ বাগিচা।

প্ৰকৃতিপ্ৰেমী, বন্যপ্ৰাণী অনুৰাগী, দুঃসাহসিক কৰ্মীসকলৰ বাবে কাজিৰঙা এক স্বৰ্গ। হাতী চলোৱা, চৰাই চোৱা, বন্যপ্ৰাণী ছাফাৰীৰ দৰে বিভিন্ন কাৰ্যসূচীৰ জৰিয়তে দৰ্শনাৰ্থীসকলে ইয়াৰ চহকী জৈৱ বৈচিত্ৰ্য অন্বেষণ কৰাৰ সুযোগ প্ৰদান কৰে। উদ্যানখনত কেইবাটাও পৰিভ্ৰমী চৰাইও আছে, যাৰ বাবে ই চৰাই চৰাইৰ বাবে এক জনপ্ৰিয় গন্তব্যস্থান।

চহকী জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ উপৰিও কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ বাবেও উল্লেখযোগ্য। উদ্যানখনৰ চাৰিওফালে অসংখ্য পৰম্পৰাগত গাঁও, য’ত স্থানীয় লোকসকলে নিজৰ পৰম্পৰাগত ৰীতি-নীতি আৰু জীৱন-ধাৰণৰ পদ্ধতি বজাই ৰাখে। দৰ্শকে স্থানীয় সংস্কৃতিৰ বিষয়ে জানিব পাৰে আৰু স্থানীয় সম্প্ৰদায়ৰ সৈতে মত বিনিময় কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ উদ্যান ভ্ৰমণ এক সমৃদ্ধিশালী অভিজ্ঞতা হৈ পৰে।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান বন্যপ্ৰাণী, প্ৰকৃতি, সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ প্ৰতি আগ্ৰহী যিকোনো ব্যক্তিৰ বাবে অতি আৱশ্যকীয় গন্তব্যস্থান। ভাৰতৰ চহকী জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ প্ৰমাণ এই উদ্যানখনে দৰ্শনাৰ্থীসকলক প্ৰকৃতিৰ উন্নতমানৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰাৰ সুযোগ প্ৰদান কৰে। গতিকে, যদি আপুনি প্ৰকৃতি, বন্যপ্ৰাণী, আৰু সংস্কৃতিৰ সংমিশ্ৰণ ঘটোৱা দুঃসাহসিক কৰ্মেৰে ভৰা ছুটী বিচাৰিছে, তেন্তে কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আপোনাৰ বাবে এক নিখুঁত গন্তব্যস্থান।

 

Leave a Comment